Rubiaceae / mořenovité

Media

♀ ♂ n. ☿ ∗ n.↓ K(5-4) C(5-4) A(5-4) G(2)

Morfologické znaky čeledi

Velmi rozsáhlá čeleď (400 rodů s 5000 druhy) zahrnující dřeviny, liány, byliny a epifyty rozšířené převážně v tropech a subtropech, méně v mírných pásech obou polokoulí. U nás jednoleté až vytrvalé byliny. Listy jsou vstřícné, křižmostojné, přisedlé, výjimečně řapíkaté s jednoduchou čepelí. Květy stavěné podle vzorce. Plodem je tobolka, peckovice, bobule i dvojnažka.

Fytochemické znaky čeledi

Metabolity jsou iridoidy, sekoiridoidy, alkaloidy různého typu, šikimátové anthranoidy, kumariny aj.

  • Cinchona pubescens (syn. C. succirubra) / chinovník červený
    Mohutný strom původem z tropických And, dnes pěstován v tropech celého světa. Poskytuje kůru s obsahem chinolinových alkaloidů (chinin, chinidin, cinchonin, cinchonidin aj.).
    Fytofarmakologie
    Droga a její alkaloidy mají významnou roli v terapii malárie, jejich spektrum využití je však mnohem širší, antiarytmikum, nechutenství, dyspeptické potíže, intermitentní teploty, neuralgie aj.
  • Cinchona calisaya / chinovník kalisájový
  • Cinchona ledgeriana/ chinovník Ledgerův
    Všechny tři druhy poskytují farmaceutickou drogu – chinovníkovou kůru.
  • Cephaelis ipecacuanha (syn. Uragoga ipecacuanha) / hlavěnka dávivá
    Matto groso ipecacuanha (obchodní a tradiční označení)
    Brazilská rostlina (pěstuje se i v Indii) s plazivým oddenkem z něhož vyrůstají červovitě zprohýbané a prstovitě ztlustlé kořeny, oba orgány tvoří farmaceutickou surovinu. Rostlina obsahuje isochinolinové alkaloidy emetin a cefaelin aj.
  • Cephaelis acuminata / hlavěnka hrotitá
    Costa Rica ipecacuanha
    Též farmaceuticky využívaný zdroj stejných alkaloidů.
    Fytofarmakologie
    Droga (též izolovaný alkaloid emetin) je součástí expektoračních a sekretolytických přípravků při onemocnění průdušek; je používán při améboidní dysenterii a jako emetikum při otravách
  • Pausinystalia yohimbe / bujarník johimbe
    Západoafrický strom poskytující kůru s obsahem indolového alkaloidu yohimbinu. Izolovaný alkaloid se používá jako periferní vazodilatans.
    Fytofarmakologie
    Indikace při erektilních dysfunkcích, alfa2 -adrenoreceptorový blokátor.
  • Coffea arabica / Kávovník arabský
  • Coffea liberica / kávovník liberijský
  • Coffea canephora / kávovník robusta
    Rod Coffea zahrnuje kávovníky rostoucí jako keře, stromy nebo liány v tropech a subtropech, převážně Afriky (původní výskyt) a Jižní Ameriky. Rod má asi 60 druhů rozdělených do 4 sekcí (sectio) z nichž sekce Eucoffea zahrnuje 24 druhů z nichž ekonomicky nejvýznamnější jsou výše uvedené. Nejdůležitějším druhem je C. arabica (původní etiopsko-jemenský druh) – vždyzelená subtropická dřevina oceánského klimatu, pěstovaná na plantážích jako keř nebo stromek pro semena – kávová zrna. V paždí vstřícných, přisedlých, či krátce řapíkatých listů se tvoří až 20 drobných květů z nich vznikají oválné peckovice ve zralosti temně červené (některé druhy zůstávají žluté). Peckovice má dužnaté oplodí nasládlé chuti a dvě semena.
    Nejvýznamnější produkční plantáže jsou v Brazílii, Kolumbii, Kostarice, na Jamajce a Portoriku, Indii aj. Plody dozrávají až 9 měsíců a poté se zpracovávají mokrou nebo suchou cestou tak, aby se získala suchá zelená semena. Další úprava se provádí pražením, kdy se vytváří typická vůně a chuť.
    Zelená semena obsahují bílkoviny, tuk, sacharidy, kofein, organické kyseliny, celulosu a minerální látky. Pražená semena mají obsah kofeinu 0,7-1,5 %.
    Souborný druh C. robusta jsou tropické stromy rovníkových oblastí. Semena jsou menší a horší kvality. Liberijský kávovník - C. liberica je keř tropického pobřeží západní Afriky. Semena jsou nejhorší kvality - používají se do směsí.
    Fytofarmakologie
    Účinnou složkou kávových semen je purinový alkaloid – kofein. Ten je významnou biologicky aktivní farmaceutickou surovinou. Její využití v medicíně je široké a bude probráno ve farmakologii.
  • Galium odoratum (Asperula odorata)/ svízel vonný (mařinka vonná)
    Vytrvalá evropská bylina s přímou, nevětvenou, čtyřhrannou lodyhou. Listy a palisty v 6-9četných přeslenech. Květy tvoří složené květenství - latu vidlanů. Semeník a plůdky dvojnažky mají četné háčkovité chlupy.
    Rostlina obsahule iridoidní glykosidy (asperulosid), kumariny.
    Fytofarmakologie
    Kumariny prokazují antibakteriální a protizánětlivý účinek. Droga je v tradiční medicíně doporučována pro prevenci a terapii zánětu horních cest dýchacích a zažívacího traktu.
loga
Zavřít