> VýukaSkip Navigation Links > Rosales > Malaceae 

Malaceae / jabloňovité

Media

☿ * K5 C5 A∞ G(5)

Morfologické znaky čeledi

Opadavé dřeviny s charakteristickým květem (Květy jabloňovitých). Plod je Malvice tvořená blanitým exokarpem, dužnatým mezokarpem (vznikají zdužnatěním češule) a blanitým, chrupavčitým nebo peckovitým endokarpem – jadřincem (odpovídá semeníkovým pouzdrům).

Fytochemické znaky čeledi

Druhy čeledi neobsahují ellagotaniny ale kondenzované třísloviny, kyanogenní glykosidy, polyfenoly, kys. askorbovou a další ovocné kyseliny.

Farmaceuticky významné druhy

  • Crataegus monogyna / hloh jednosemenný
    Crataegus laevigata (syn. C. oxyacanthoides) / h. obecný
    Crataegus pentagyna / h. pětisemenný
    Crataegus nigra / h. černý
    Crataegus azarolus / h. středozemský

    Uvedené druhy jsou přípustné jako zdroje farmaceutické suroviny. Hlohy jsou keře nebo stromy. Rod Crataegus je bohatý na mezidruhové křížence a přesné určení a použití správné nomenklatury je velmi náročné.
    Češule je džbánkovitá, květy 5četné, tyčinek 5 až 25, semeník spodní z 1-5 plodolistů. Vytrvalých čnělek 1-5. Plodem je malvice.
    Hloh obecný s dozrávající malvicí, s listy obvejčitými, mělce laločnatými
    Hloh - malvice
    Ve květech a listech jsou popsány triterpenické kyseliny (krategolová, ursolová, oleanolová), flavonoidy, aminopuriny, třísloviny. V plodech navíc karotenoidy a cukry.
    Fytofarmakologie
    Přípravky obsahující látky hlohu jsou mírnými kardiotoniky.
  • Sorbus aucuparia / jeřáb ptačí
    U nás obecně rozšířený strom s nápadnými červenými kulovitými malvicemi, které mohou být prostředkem tradičního léčitelství. Malvice obsahují kyseliny sorbovou (nezralé však karcinogenní kyselinu parasorbovou), jablečnou, vinnou, citronovou, askorbovou. Cukry a cukerné alkoholy (sorbitol), karotenoidy aj.
    Jeřáb ptačí; charakteristické plodenství malviček
    Lístky lichozpeřeného listu jeřábu ptačího se zubatým okrajem jedné třetiny čepele
  • Aronia melanocarpa (syn. Mespilus arbutifolia var. melanocarpa) / temnoplodec černoplodý
    Poměrně často pěstovaný severoamerický druh lidově zvaný jako černý jeřáb (aronie). Plody obsahují značné množství kyseliny askorbové a anthokyanového barviva.
  • Cydonia oblonga / Kdouloň obecná
    Dřevina původem z Předního východu, dnes pěstovaná i u nás. Využívají se nápadné malvice a jejich semena pro vysoký obsah slizu.
  • Malus / jabloň
    Pyrus / hrušeň
    Oba rody zahrnují několik desítek původních botanických druhů v mírném pásu severní polokoule.
    Základními druhy jsou Malus sylvestris / j. lesní a Pyrus communis / h. obecná, z nich bylo vyšlechtěno nespočet odrůd a forem pro ovocnářské účely. Malvice jabloní jsou, mimo jiné, bohatým zdrojem pektinů a nerozpustné vlákniny.
loga
Zavřít