Amygdalaceae / mandloňovité

Media

☿ * K5 C5 A∞ G1

Morfologické znaky čeledi

Plodem je peckovice s tvrdým, dřevnatým endokarpem. Gyneceum je apokarpní s jediným semeníkem na dně zvonkovité až válcovité češule s níž nesrůstá.

Fytochemické znaky čeledi

Neobsahují ellagotaniny (hydrolyzovatelné třísloviny), ale kyanogenní glykosidy a polyfenoly. Kyanogenní glykosidy mohou za katalytického působení směsného enzymu emulsinu uvolňovat kyanovodík.

Farmaceuticky významné druhy

 • Amygdalus communis (syn. Prunus dulcis) / mandloň obecná
  Druh se vyskytuje ve dvou odrůdách - sladké a hořké, A. communis. var. dulcis a A. communis var. amara. Ve druhé z nich je vyšší obsah kyanogenního glykosidu amygdalinu.
  Ze semen obou se získává farmaceutická surovina – mandlový olej.
 • Prunus africana (syn. Pygeum africanum) / slivoň (švestka) africká
  Strom afrických deštných pralesů. Poskytuje významnou surovinu – kůru bohatou na fytosteroly. Podléhá ustanovení CITES.
  Fytofarmakologie
  Kůra je součástí průmyslově vyráběných antiprostatik. S úspěchem se používá při terapii benigní hyperplazie prostaty.
  Slivoň africká; plody peckovice
 • Prunus spinosa / slivoň trnitá (trnka)
  Na celém území ČR volně rostoucí keř s obvykle bohatě trnitými větvemi a jasně bílými květy. Plodem je kulovitá, ojíněná, modročerná, sladká peckovice. Květy jsou tradiční drogou s obsahem flavonoidů.
  Divoce rostoucí slivoň trnitá
 • Laurocerasus officinalis (syn. Prunus laurocerasus) / Bobkovišeň lékařská
  Keř či malý stromek u nás pěstovaný jako okrasný, původem ze Středozemí. Ve farmacii a kosmetickém průmyslu se využívají listy obsahující kyanogenní glykosidy (prunasin) s charakteristickou vůní po hořkých mandlích.
  Fytofarmakologie
  Prunasin přítomný ve 100 g drogy uvolňuje působením enzymu amygdalasy až 200 mg HCN. Droga působí jako tonikum pro žaludek a celkové sedativum, nicméně je značně obsolentní a v alopatické terapii se téměř nepoužívá. Při nahodilém předávkování hrozí kyanidová otrava. Příznaky otravy viz Padus avium.

Další druhy s významnými biologickými účinky

 • Prunus cerasus (syn. Cerasus vulgaris) / višeň obecná
  Běžný ovocný strom. Plody a semena jsou využívána ve farmacii a potravinářském průmyslu jako zdroj barviva a látek korigujících chuť.
 • Padus avium / Střemcha obecná
  Strom obsahující kyanogenní glykosidy (amygdalin, prunasin) ve všech orgánech, kromě dužniny peckovic. Toxická dřevina.
  Fytotoxikologie
  Subletální intoxikace kyanogenními látkami se projevuje bolestí hlavy, závratěmi, místním podrážděním sliznic, sliněním, nevolností až zvracením, růžovou barvou kůže, dušností a ztrátou vědomí.
 • Armeniaca / meruňka
 • Persica / broskvoň
  Všechny tyto rody ovocných dřevin obsahují v semenech relativně vysoký obsah kyanogenních glykosidů. Jejich konzumace většího množství může přivodit otravu. Olej získaný ze semen je využíván jako korigens vůně a chuti.
loga
Zavřít