Alliaceae / česnekovité

Media

☿ * P3+3 A3+3 G(3)

Morfologické znaky čeledi

Byliny se sukničitou cibulí a zkrácenými kořeny (popř. oddenkem) zakončenými přízemními listy a stvolem.

Květy tvoří květenství šroubel nebo vijan podepřené dvěma, někdy srůstajícími listeny. Listy jsou střídavé, obvykle dvouřadé, jednoduché, celokrajné s paralelní žilnatinou. Plodem je tobolka.

Fytochemické znaky čeledi

V pletivech se vyskytují mléčnice s průzračným latexem. Typickými metabolity jsou steroidní saponiny a sirné sloučeniny odvozené od S-allyl-cysteinsulfoxidu: alliin, diallyldisulfid (hlavní část česnekové silice), kondenzační produkty - ajoeny aj.

 • Allium sativum / Česnek kuchyňský
  Vytrvalá bylina se složenou rozpadavou cibulí (z více cibulí – stroužků) obalenou ve společné blanité šupině. Má ploché listy. Květy tvoří chudý lichookolík chráněný toulcem ze srostlých listenů, je v něm hojně rozmnožovacích pacibulek. Farmaceutickou surovinou je cibule. Rostlina je tradiční zeleninou a léčivým prostředkem.
  Fytofarmakologie
  Šíře indikací je velká: expektorans, diaforetikum, antiseptikum, diuretikum, hypolipidemikum, anti hypercholestrolemikum, doporučuje se při arterioskleróze i hypertenzi. Účinost drogy je prokázána nejen tradičním použitím ale i moderními metodami klinické i praktické farmakologie. Česnek má také nežádoucí účinky (zažívací potíže, podráždění žlučníku a alergie) a vykazuje interakce s některými léčivy.
 • Allium cepa / cibule kuchyňská
  Dvouletá bylina se sukničitou cibulí tvořenou zkráceným polokulovitým stonkem, podcibulí, z kterého vyrůstají svazkovité kořeny a nese velký počet dužnatých listových suknic, zvenku chráněných suchými pochvami. Listy jsou duté a špičaté. Cibule vytváří druhým rokem silnou, přímou, na spodu nafouklou lodyhu, zakončenou lichookolíkem květů. Odpradávna kulturní, v celém světě pěstovaná zelenina.
  Fytofarmakologie
  Je součástí tradiční medicíny snad všech národů. Charakteristická vůně a chuť je dána degradačními produkty S-allyl-cysteinsulfoxidu (viz výše), obsahem sacharidů aj.
loga
Zavřít