Verbenaceae / sporýšovité

Media

Morfologické znaky čeledi

Byliny, polokeře, keře, liány mimo Evropu i stromy. Lysé i chlupaté aromatické s přisedlými žlázkami. Listy vstřícné. Koruna srostlolupenná, trubkovitá, zvonkovitá až dvoupyská. Tyčinky dvoumocné. Plody různé nejčastěji 4 tvrdky. Asi 100 rodů s 2500 druhy, hlavně v tropech a subtropech jihovýchodní Asie a Střední a Jižní Ameriky.

Fytochemické znaky čeledi

Metabolity jsou silice, iridoidy, toxické triterpeny (lantadeny),fenolové kyseliny, anthocyanová barviva.

 • Verbena officinalis / sporýš lékařský
  Spíše vytrvalá rostlina rostoucí i v podhůří českých hor. Kopinatá čepel s mírně vroubkatým okrajem a chlupatým povrchem. Květy tvoří klas. Sbíranou surovinou je horní část kvetoucí natě. Rostlina je bohatá na iridoidní glykosidy (verbenalin), obsahuje také sliz, třísloviny aj.
  Fytofarmakologie
  Nať je používána jako vodný nebo vodno-alkoholový extrakt při zánětech sliznic horních cest dýchacích, při bolestech a křečích zažívacího traktu. Zevně při svědění kůže a nerozsáhlých zánětech.
 • Lippia citriodora / sporýš limonový
  Bylina tropické a subtropické Ameriky se střídavými, kopinatými listy. Celá rostlina obsahuje silici citrónové vůně (složkou je citral, karyofylany, bisaboladieny), flavonoidy (převážně 6-hydroxyflavony), kyselinu oleanolovou aj. Je oblíbenou drogou ve Francii, kde nahrazuje meduňku.
 • Vitex agnus-castus / drmek obecný
  Drmek obecný s typickými listy a klasem květů
  Může být keřem i mohutného vzrůstu
  Bohatě rozvětvený keř (3-5 m vysoký) se vstřícnými, dlouze řapíkatými listy, dlanitě 3-7 četnými, složenými z kopinatých, celokrajných lístků. Drmek roste ve Středozemí. Jako farmaceutická surovina se využívají kvetoucí vrcholy stonku, tvořenými přetrhovaným klasem načervenalých květů, také však plody a listy. Rostlina obsahuje především iridoidy a flavonoidy a také 3-ketosteroidy, které jsou strukturně blízké k pohlavním hormonům.
  Fytofarmakologie
  Droga je složkou gynekologických přípravků užívaných při menstruačních a menopauzálních potížích, při různých projevech premenstruálního syndromu (mastalgie apod.
loga
Zavřít