Vacciniaceae / borůvkovité

Media

☿ * K(4-5) C(4-5) A8-10 G(4-5)

Morfologické znaky čeledi

Keříky s listy bez palistů, střídavými, celistvými. Stavba květů podle vzorce. Plodem je vícesemenná bobule.

Fytochemické znaky čeledi

Typickými metabolity jsou anthocyanová barviva, třísloviny, flavonoidy.

  • Vaccinium myrtillus /   Borůvka černá
    Opadavé keříky s listy okrouhle vejčitými, na okraji jemně zoubkatými až pilovitými. Květy jednotlivé, bobule kulovité, modročerné s modrofialovou dužninou. Farmaceutickou surovinou jsou čerstvé i sušené plody s vysokým obsahem anthokyanů, tříslovin, pektinů, cukrů aj. Jako léčivá droga jsou používána také listy obsahující především třísloviny a flavonoidy.
    Fytofarmakologie
    diuretikum, adstringens (listy); angioprotektivum (plody). Borůvkové listy bývají také součástí antidiabetických čajových směsí
    Známé plody, označované jako kanadské borůvky, jsou z druhu Vaccinium myrtilloides.
  • Vaccinium macrocarpon / brusinka velkoplodá
    Vytrvalý keř jižní Kanady s plody až 2 cm v průměru, obsahují anthocyany, flavonoidy, třísloviny aj. Tradiční léčivá droga místa přirozeného výskytu, dnes propagována i v Evropě.
    Fytofarmakologie
    Obsahové látky snižují adhezivitu mikroorganismů k buňkám urotelu, tím urychlují jejich odstranění z močových cest, vykazují také bakteriostatický efekt. Přípravky jsou evidovány jako potravní doplňky.
  • Rhodococcus vitis-idaea /    Brusinka obecná
    Vždyzelené keříky. Listy krátce řapíkaté, obvejčité, eliptické až okrouhlé, s podvinutou čepelí (rozdíl od medvědice). Na líci jsou lesklé, lysé, tmavozelené, na rubu světlezelené, hnědě tečkované. Plodem je červená bobule.
    Jako farmaceutická surovina se používá list obsahující fenolové glykosidy (arbutin, významně nižší obsah než medvědice), třísloviny, flavonoidy.
    Fytofarmakologie
    Častečně může droga nahradit antimikrobní účinek listů medvědice, více je však doporučována jako adstringens při průjmech.
  • Oxycoccus palustris / klikva bahenní
    Vždyzelené keříky místy i u nás se hojně vyskytující. Významný zdroj kyseliny askorbové ve skandinávských státech. Nakyslé plody se sbírají po přemrznutí.
    Chráněná rostlina, stupeň ohrožení v ČR - C3.
loga
Zavřít