Ericaceae / vřesovcovité

Media

☿ ∗ n. ↓ K(5) C(5) A5+5 G(4-5)

Morfologické znaky čeledi

Keříky, keře až nízké stromy; listy jednoduché popř. šupinovité i jehlicovité, někdy velké kožovité, obvykle vždyzelené. Květ je sestaven podle výše uvedeného vzorce, prašníky tyčinek mají různé výrůstky a přívěsky. Plodem je tobolka, bobule nebo peckovice.

Fytochemické znaky čeledi

Charakteristickými metabolity jsou: ellagová kyselina, třísloviny, fenolové glykosidy (arbutin), iridoidy.

 • Arctostaphylos uva-ursi / medvědice lékařská (m. léčivá)
  Farmaceuticky nejvýznamnější druh čeledi. Poléhavý keřík s listy úzce obvejčitými, kožovitými na okraji nepodvinutými. Plodem je peckovice s 3-5 peckami. (Medvědice lékařská, Detail listů)
  Farmaceutickou surovinou je list obsahující až 8 % arbutinu (glykosidu hydrochinonu)a 20 % tříslovin.
  Fytofarmakologie
  Listy medvědice mají významný antimikrobní účinek, používají se při zánětech močových cest.
  Chráněná rostlina, stupeň ohrožení v ČR - C2. Podléhá ustanovení CITES.
 • Calluna vulgaris / vřes obecný
  Keřík s úzce kopinatými listy, objímavými, ouškatými, střechovitě se překrývajícími. Plodem je tobolka. Především jako prostředek tradiční medicíny se používají drobné růžové květy a nať. Rostlina obsahuje malé množství arbutinu, flavonoidy a třísloviny.
  (Vřes obecný, Květy vřesu)
 • Rhododendron sp. div. / Pěnišník sp.
  Rod keřů u nás pěstovaných jako okrasné, původem z Asie nebo Severní Ameriky. Má vždyzelené listy a nápadné květy. Rostlina je jedovatá pro obsah diterpenů – grayanotoxinů.
 • R. ferrungineum / pěnišník rezavý
  Druh původní v karpatské a alpské oblasti Evropy. Listy a větvičky jsou užívány především v tradiční medicíně. Obsahuje diterpeny, arbutin aj. Droga je používána při hypertenzi a kloubním revmatismu. Možnost otravy grayanotoxinem při předávkování je reálná.
loga
Zavřít