Scrophulaciaceae / krtičníkovité

Media

☿ ↧ K(5) n. (4) C(5) n. (4) A5-2 G(2)

Morfologické znaky čeledi

Byliny, zřídka dřeviny, či liány, někdy poloparaziti nebo paraziti s jednoduchými listy střídavými nebo vstřícnými často přízemní růžice nebo změna v šupiny (u parazitických druhů). Květy stavěné podle vzorce. Plodem je tobolka. Po celém světě se vyskytuje až 3000 druhů.

Fytochemické znaky čeledi

Pro čeleď je charakteristická biogeneze kardioaktivních glykosidů, iridoidů, saponinů, slizů aj.

  • Verbascum spp. / divizna
    Dvouleté až vytrvalé byliny oděné větvenými (hvězdovitými nebo kandelábrovitými) trichomy. Listy v prvním roce v přízemní růžici. Lodyžní listy přisedlé, střídavé, hustě plstnaté. Květy tvoří nepravý hrozen, jednotlivé jsou stavěné podle vzorce. Koruna je žlutá. V květu je 5 chlupatých fertilních tyčinek, někdy dvě chlupaté a mohutnější. Divizna je součástí tradiční evropské medicíny, je i oficinální surovinový zdroj současného lékopisu. V rodu je popisována biogeneze iridoidů, saponinů a slizů, nikoliv kardioglykosidů.
    Fytofarmakologie
    Rostlinné přípravky obsahující květ divizny jsou indikovány jako expektorancia či mucilaginosa.
  • Verbascum thapsus / Divizna malokvětá
    Jednotlivé květy mají v průměru 12-25 mm, žlutá koruna je nálevkovitě kolovitá. Tyčinky jsou nestejně dlouhé.
    Divizna malokvětá, dvoumocné a morfologicky odlišné tyčinky
  • Verbascum densiflorum (syn. V. thapsiforme) / Divizna velkokvětá
    Jednotlivé květy mají 30-50 mm v průměru širokou, žlutou, kolovitou korunu.
  • Verbascum phlomoides / divizna sápovitá
    Květy mají kolovitou, do plochy rozevřenou, světle žlutou korunu.
    Všechny tři druhy jsou lékopisnými zdroji suroviny Verbasci flos.
  • Digitalis spp./ náprstník
    Dvouleté nebo vytrvalé byliny především evropského Středozemí s listy střídavými, celistvými, kopinatými až vejčitě kopinatými. Květenství hroznovité. Koruna květů zvonkovitá nebo trubkovitá, souměrná. V květu jsou 4 tyčinky, přední delší než zadní. Plodem je tobolka. Vyskytuje se asi ve 20 druzích.
    Fytofarmakologie
    Náprstník je zdrojem vysoce aktivních kardioaktivních glykosidů (digitoxin), některé druhy slouží k jejich izolaci, další složkou obsahových látek jsou steroidní saponiny (digitonin). Obsahuje však řadu dalších metabolitů.
  • Digitalis purpurea / Náprstník červený
    V prvním roce tvoří přízemní růžici. Listy vejčité nebo vejčitě kopinaté, na rubu šedoplstnaté, řapíkaté směrem nahoru se řapík zmenšuje, až horní listy jsou přisedlé. Koruna zvonkovitá, nachová, vzácně bílá. Prašníky jsou žluté, červeně tečkované.
    Obsahuje purpurea-kardenolidy. Rostlina je zdrojem farmaceutické suroviny - listů. Tato droga je zařazené mezi separanda (silně účinné látky).
  • Digitalis lanata / Náprstník vlnatý
    Listy podlouhle kopinaté a lysé. Koruna květů je světle žlutá až bělavá s hnědou žilnatinou. Původem je z Balkánu, u nás pěstován.
    Fytofarmakologie
    Je surovinou pro izolaci lanatosidů používaných jako významná kardiotonika.
  • Euphrasia rostkoviana / Světlík lékařský
    Jednoletá hemiparasitická rostlina, evropský druh. Je zastoupena v tradiční medicíně řady národů. Obsahuje především iridoidní glykosidy (aukubin), fenolické kyseliny, glukosylované lignany a další metabolity.
loga
Zavřít