Plantaginaceae / jitrocelovité

Media

☿ * K(4) C(4) A4 G(1-2)

Morfologické znaky čeledi

Byliny jednoleté až vytrvalé s jednoduchými celistvými listy v přízemní růžici, čepel se souběžnou žilnatinou. Květy vytváří květenství – mnohokvěté klasy nebo hlávky. Květy malé podle vzorce. Plody jsou tobolky nebo nažky.

Fytochemickými znaky jsou iridoidy (aukubin), slizy, vláknina.

 • Plantago lanceolata / Jitrocel kopinatý, klas
  Vytrvalá trsnatá bylina, s krátkým oddenkem. Listy v přízemní růžici s čepelí kopinatou. Květenství je klas. Jednotlivé květy podle vzorce. Plodem je elipsoidní tobolka.
  Rostlina obsahuje sliz a iridoidní glykosidy (aukubin), flavonoidy a fenolické kyseliny.  Farmaceutickou surovinou je list.
  V jiných oblastech Evropy se využívá v tradiční terapii také druhu P. major (j. větší) s listy vejčitými a P. media L. (j. prostřední). s eliptickou čepelí listů.
  Produkční záhon jitrocele kopinatého
 • Psyllium afra (syn. P. psyllium , Plantago afra) / Chmelík blešníkový
  Chmelík blešníkový, květenství - klas (hlávka)
  Chmelík blešníkový, produkční záhon
  Jednoletá bylina, 10-40 cm vysoká. Lodyhy v horní polovině nápadně hustě žlaznatě chlupaté. Listy čárkovité, celokrajné. Klasy kulovité. Tyčinky s nápadně dlouhými nitkami. Rostlina je hojná ve Středozemí a Blízkém východu. Poskytuje drogu blešníkové semeno využívanou pro vysoký obsah vlákniny.
 • Plantago arenaria (syn. P. indica, Psyllium arenaria) / jitrocel písečný (j. indický; chmelík písečný)
  Jednoletá bylina s listy čárkovitými. Klasy husté, mnohokvěté. Tyčinky květů nápadně delší než koruna. Farmaceutickou surovinou jsou semena - Psyllii semen. Surovina obsahuje lipidy s nenasycenými kyselinami, steroly, proteiny, iridoidy, slizy (heteroxylany), nerozpustnou vlákninu.
 • Plantago ovata (syn. P. ispaghula) / jitrocel vejčitý
  Jednoletá bylina pěstovaná v Indii a Pákistánu, dnes i v západní Evropě.
  Semena obsahují proteiny, lipidy, steroly, triterpeny, iridoidní glykosidy, slizy (až 30 %), které jsou tvořené z 80 % arabinoxylosovým polymerem. Epidermis testy semen je tvořena vrstvou slizových buněk.
  Faemaceuticky využíváno je semeno a testa 
loga
Zavřít