Polygonaceae / rdesnovité

Media

☿ * P2+2 n. 3+3 n. 5 A3+3 n. 4+4 n. 5 G(2) n. (3-4)

Morfologické znaky čeledi

Jednoleté až vytrvalé byliny nebo liány. Listy mají střídavé, řapíkaté i přisedlé, jednoduché, celistvé; palisty srůstají v botku (okrea) objímající stonek (článkovaná lodyha). Drobné květy tvoří laty, klasy či hrozny, jsou oboupohlavné (výjimečně jednopohlavné, jedno- i dvoudomé) s květními obaly nerozlišenými. Vnitřní okvětní lupeny se dozráváním plodu zvětšují a tvoří krovky nažky, vnější mohou být nápadně křídlaté.

Fytochemické znaky čeledi

Ze sekundárních metabolitů je bohatě zastoupena kyselina šťavelová, drúzy šťavelanu vápenatého, polyfenoly (rhaponticin), třísloviny, anthranoidy, saponiny, flavonoidy (rutin).

  • Rheum / reveň
    Vytrvalé byliny s tlustými dřevnatými oddenky a kořeny. Jisty jednoduché, celistvé i dlanitě členěné. Lodyhy přímé, silné a duté. Obojaké květy mají A 6+3 a semeník je srostlý ze tří plodolistů.
    Plodem je tříhranná křídlatá nažka. (Plody reveně bulharské )
    V reveni je vysoký obsah anthrachinových glykosidů ( rhein), tříslovin, flavonoidy, a pryskyřice. Drogu tvoří podzemní orgány.
    Fytofarmakologie
    Hlavní využití jako laxativum, stomachikum a amarum. Podporuje tvorbu a vylučování žluče. Užívá se i zevně při herpes labialis. Droga má také řadu kontraindikací, nemá se podávat při střevní neprůchodnost, akutním střevním onemocnění, zánětu slepého střeva i bolesti břicha neznámého původu. Z nežádoucích chronických účinků jsou významné - ztráta elektrolytů (draslíku), znehybnění střevního pohybu, patologicklé změny na sliznici tlustého střeva; vysoký obsah kyseliny šťavelové může ovlivnit metabolismus vápníku. Stilbenové deriváty v některých druzích vykazují estrogenní efekt.
  • R. palmatum / Reveň dlanitá
    Rostlina pochází z Číny a Tibetu. Charakteristické jsou hluboce dlanitě pětilaločnaté až dílné listy. Je zdrojem drogy - reveňový kořen.
  • R. officinale / Reveň lékařská
    Charakteristické jsou okrouhle ledvinité, mělce dlanitě pětilaločnaté listy. Je též zdrojem farmaceutické suroviny – kořen reveně.
  • R. rhabarbarum / Reveň kadeřavá
    Druh pěstovaný pro řapíky, které jsou silné a na rubu oblé. Čepel listů je vejčitá, brvitě kadeřavá.
  • R. rhaponticum / r. bulharská
    Listy jsou podlouhle vejčité s řapíky na rubu žlábkovitými. Pro vysoký obsah estrogenních stilbenů (polyfenolů) se pro farmaceutické účely nesmí používat.
  • Bistorta major (syn. Polygonum bistorta ) / hadí kořen větší (dříve rdesno hadí kořen)
    Vytrvalá bylina až 1 m vysoká se silným esovitým oddenkem. Typická rostlina podhorských luk. Článkovaná lodyha s téměř přisedlými kopinatými listy ukončená klasem růžových květů.
    Drogou je kořen obsahující především třísloviny.
  • Polygonum aviculare / truskavec ptačí
    Hojný jednoletý plevel s poléhavou, větvenou a listnatou lodyhou. Poskytuje farmaceutickou drogu – nať, obsahující kyselinu křemičitou a třísloviny.
  • Fagopyrum esculentum / Pohanka obecná
    Jednoletá bylina s typickými střelovitými listy. Pěstuje se pro trojboké moučnaté nažky. Nadzemní část rostliny obsahuje značné množství flavonoidu rutinu (listy až 8 %). Rostlina poskytuje nať.
loga
Zavřít