Oenotheraceae (Onagraceae)/ pupalkovité

Media

* K(4) C4 A4+4 G(4)

Morfologické znaky čeledi

Byliny, někdy dřeviny i liány, původem z mírného pásu Severní Ameriky, dnes i v jiných částech světa.

Fytochemické znaky čeledi

Fytosteroly, olejnatá semena – olej bohatý na gama-linolenovou kyselinu.

Farmaceuticky významné druhy

 • Epilobium parviflorum / vrbovka malokvětá
  Vyskytuje se hojně i na našich vlhčích stanovištích. Má kopinaté listy teměř bez řapíků, chlupatý stonek (20-50 cm vysoký) a bělavé až růžové květy. Kvete v červenci až září. Metabolity jsou třísloviny, flavonoidy fytosteroly, triterpenové kyseliny. Ve fytoterapii se také používájí E. montanum /vrbovka horská (řapíkaté listy, dorůstá až 80 cm) a E. collinum / vrbovka chlumní (suchomilná, listy srdčité nebo vejčité s jemně zubatým okrajem).
  Fytofarmakologie
  Droga se používá v oficiální i tradiční medicíně jako antiflogistikum, antiedematikum a prostatikum (pomocná terapie benigní hyperplazie prostaty.
 • Oenothera biennis / Pupalka dvouletá
  Původem ze Severní Ameriky, jako plevel se rozšířila po celé Evropě. Statná, až 100 cm vysoká bylina s přízemní růžicí listů a odlišenými chlupatými listy stonkovými. Žluté květy. Plodem je plstnatá tobolka. Významnou surovinou jsou semena bohatá na gama-linolenovou kyselinu.
  Fytofarmakologie
  Olej je součástí řady přípravků zdravé výživy i léčiv. Farmakologické testy prokázaly pozitivní ovlivnění onemocnění při diagnózách: artritis, neuropatie různého původu, hypercholesterolemie, syndrom dráždivého střeva, premenstruální syndrom, kožní onemocnění.
loga
Zavřít