Hypericaceae (Clusiaceae) / třezalkovité

Media

☿ * K5 C5 A∞ G(3-5)

Morfologické znaky čeledi

Vytrvalé byliny se vstřícnými jednoduchými listy, často s pryskyřičnými schizogenními dutinami jevícími se jako průsvitné tečky a rozptýlenými sekrečními taninovými buňkami. Květy v terminálních cymózních květenstvích nebo jednotlivě. Tyčinky jsou 3 až 5bratré. Plodem jsou tobolky, bobule nebo peckovice.

Fytochemická charakteristika čeledi

Typickými metabolity jsou: anthranoidy, třísloviny, pryskyřice, silice, flavonoidy a anthocyany.

  • Hypericum perforatum / třezalka tečkovaná
    Vytrvalá byliny Evropy a Severní Ameriky s malými vstřícnými listy. Jejich tmavě zelená čepel obsahuje v mezofylu roztroušené průsvitné schizogenní sekreční dutiny a při okraji několikabuněčné žlázky s červenou náplní – anthrachinonovým pigmentem (hypericin). Květy tvoří vrcholičnaté květenství; jednotlivé mají pětičetný kalich a korunu, semeník s třemi čnělkami, mnohé trojbratré tyčinky.
    Nať třezalky je významná, celosvětově uznávaná farmaceutická surovina. Je významný zdroj biologicky aktivních látek: anthranoidů (hypericin), flavonoidů (hyperin, rutin), prenylovaných benzochinonů (adhyperforin, hyperforin), silice a tříslovin.
    Třezalka květy
    Třezalka tečkovaná
    Třezalka sp. – plody
    Třezalka tečkovaná - list
    Fytofarmakologie
    Léčivá rostlina široce užívaná vnitřně i zevně v tradiční i oficiální medicíně. Tradiční použití je při zánětech močových cest, horních cest dýchacích, žlučníkových potížích, nachlazení, nechutenství, cukrovce, hemoroidech, neuralgiích, vředech a dalších zdravotních problémech. Klinicky byl prokázán účinek antidepresivní, antibakteriální a antivirový (proti herpes simplex), hojivý efekt (epitelizace ran) i jiné příznivé efekty. Byly však zjištěny i nežádoucí účinky (fotosenzibilizace), kontraindikace a interakce např. s agonisty serotoninu, hormonálními kontraceptivy, digoxinem, warfarinem aj.
    Nejčastější indikace oficiální medicíny jsou mírné deprese.
loga
Zavřít