Geraniaceae / kakostotvaré

Media

☿ * n. ↓ K5 C5 A(5+5) G(3-5)

Morfologické znaky čeledi

Jedno- až víceleté byliny, často se žlaznatými trichomy. Květy podle uvedeného vzorce (viz). Tyčinky často staminodiální na bázi oba kruhy srostlé. Semeník není dokonale synkarpický, zobanitý plod se rozpadá ve zralosti v 5 plůdků.

Fytochemické znaky čeledi

Metabolismus je charakterizován tvorbou ellagotaninů, kyseliny ellagové a dalších polyfenolů, flavonoidními a anthocyanovými glykosidy, silicemi s monoterpenovými složkami (geraniol, citronelol) a organickými kyselinami.

 • Kakost luční
 • Geranium macrorrhizum / kakost oddenkatý
  Vytrvalá, často pěstovaná bylina. Mírně aromatický druh. Původně z Balkánu, kde v tradiční medicíně byla používána jako afrodisiakum a dermatologikum při zánětech kůže různého původu. V současné medicině jako  adstringens, hemostyptikum (tampony s vodným extraktem při krvácení z nosu) a korigens vůně.
 • Geranium robertianum / kakost smrdutý
  Jednoletá bylina obsahující třísloviny, hořčiny a silici. Tradiční léčivá droga je kakostová nať. Použití podobné jako k. oddénkatý.
 • Pelargonium sp. div. / pelargónie různé druhy
  Rod obsahuje až 250 druhů, mnoho kříženců a kultivarů. Morfologicky se rod odlišuje od Geranium a Erodium tím, že horní kališní lístek tvoří ostruhu přirůstající ke květní stopce. Některé druhy obsahují v žlaznatých chlupech sekreční buňky s obsahem silice bohaté na geraniol. Jsou zdrojem silice Geranii etheroleum a to především P. odoratissimum / p. nejvonnější (voní po citronu), P. capitatum / p. hlavatá, P. krappeanum (P. zonale) / p. páskovaná, P. grandiflorum / p. velkokvětá aj.
 • Pelargonium reniforme / pelargónie ledvinitá
 • Pelargonium sidoides / pelargónie sidonská
  Oba druhy jsou původem z jižní Afriky. Rostliny obsahují vysoce oxidované kumariny a polyfenoly.
  Fytofarmakologie
  Výše uvedené látky vykazují významný antibakteriální efekt. Doporučovanou indikací je akutní i chronická bronchitida.
loga
Zavřít