☿ * n. ↓ K5 C5 A(5+5) G(3-5)
Morfologické znaky čeledi
Jedno- až víceleté byliny, často se žlaznatými trichomy. Květy podle uvedeného vzorce (viz). Tyčinky často staminodiální na bázi oba kruhy srostlé. Semeník není dokonale synkarpický, zobanitý plod se rozpadá ve zralosti v 5 plůdků.
Fytochemické znaky čeledi
Metabolismus je charakterizován tvorbou ellagotaninů, kyseliny ellagové a dalších polyfenolů, flavonoidními a anthocyanovými glykosidy, silicemi s monoterpenovými složkami (geraniol, citronelol) a organickými kyselinami.
- Kakost luční
- Geranium macrorrhizum / kakost oddenkatý
Vytrvalá, často pěstovaná bylina. Mírně aromatický druh. Původně z Balkánu, kde v tradiční medicíně byla používána jako afrodisiakum a dermatologikum při zánětech kůže různého původu. V současné medicině jako adstringens, hemostyptikum (tampony s vodným extraktem při krvácení z nosu) a korigens vůně.
- Geranium robertianum / kakost smrdutý
Jednoletá bylina obsahující třísloviny, hořčiny a silici. Tradiční léčivá droga je kakostová nať. Použití podobné jako k. oddénkatý.
- Pelargonium sp. div. / pelargónie různé druhy
Rod obsahuje až 250 druhů, mnoho kříženců a kultivarů. Morfologicky se rod odlišuje od Geranium a Erodium tím, že horní kališní lístek tvoří ostruhu přirůstající ke květní stopce. Některé druhy obsahují v žlaznatých chlupech sekreční buňky s obsahem silice bohaté na geraniol. Jsou zdrojem silice Geranii etheroleum a to především P. odoratissimum / p. nejvonnější (voní po citronu), P. capitatum / p. hlavatá, P. krappeanum (P. zonale) / p. páskovaná, P. grandiflorum / p. velkokvětá aj.
- Pelargonium reniforme / pelargónie ledvinitá
- Pelargonium sidoides / pelargónie sidonská
Oba druhy jsou původem z jižní Afriky. Rostliny obsahují vysoce oxidované kumariny a polyfenoly.
Fytofarmakologie
Výše uvedené látky vykazují významný antibakteriální efekt. Doporučovanou indikací je akutní i chronická bronchitida.