> VýukaSkip Navigation Links > Fagales > Fagaceae 

Fagaceae / bukovité

Media

♂ * P7-4 A20-4

* P3+3 G(3-6)

Morfologické znaky čeledi

Opadavé jednodomé dřeviny, listy střídavé, jednoduché. Samčí květenství je tvořeno jehnědou (složená jehněda), květenství samičí tvoří trojkvětý vidlan v miskovitě rozšířeném květním lůžku – číšce. Druhy jsou větrosnubné. Plodem je nažka, částečně či zcela uzavřená ve zvětšené číšce.

Fytochemické znaky čeledi

V čeledi se vyskytují především třísloviny, kyseliny ellagová a gallová a katechin.

  • Quercus petraea / dub zimní (drnák)
    Dřevina s řapíkatými, přenolaločnatými, na bázi klínovitými listy. Plody - nažky (1 až 5 žaludů s číškou) má v paždí listů přisedlé (1) 3 (5).
  • Quercus robur / dub letní (křemelák)
    Listy krátce řapíkaté, na bázi srdčitě ouškaté. Drobné samčí květy tvoří jehnědy. Jehnědy samičí jsou ze 2-3 květů. Plody uspořádané po 2-5 na lysých stopkách.
  • Quercus pubescens / dub pýřitý (šípák)
    Strom s křivým kmenem s listy velmi proměnlivého tvaru, zřetelně řapíkaté; čepel v mládí oboustraně hustě plstnatá až pýřitá, později olysalá. Žaludy úzce vejcovité, téměř přisedlé. Kvete nejpozději z domácích druhů dubů.
    Fytofarmakologie
    Farmaceutickou drogou je kůra z mladých větví (tzv. zrcadlová) ze všech tří výše uvedených druhů. Tato surovina je bohatá na třísloviny a používá se jako adstringens.
  • Quercus infectoria / dub barvivý
    Maloasijský druh. Bodnutím hmyzu – žlabatky (Cynips gallae tinctoriae) do mladého pupenu v paždí listů vznikají patologické novotvary duběnky – hálky. Tyto útvary obsahují až 70 % tříslovin. V odborné farmaceutické literatuře se objevují pod názvem Gallae.
  • Quercus suber / dub korkový
    Druh domácí v západním středomoří (Španělsko, Portugalsko). Kmen tvoří silnou vrstvu korku, která se jednou za 8 let nařezává a odlupuje. Nejkvalitnější korek je katalánský. Využívá se jako technická surovina (obalová) i ve farmacii.
  • Fagus sylvatica / buk lesní
    Plody jsou trojboké jednosemenné nažky – bukvice s obsahem až 40 % oleje.
    Suchou destilací bukového dřeva se získává farmaceutická surovina bukový dehet.
    Fytofarmakologie
    Bukový dehet je součástí dermatologik jako prostředek urychlující hojení.
loga
Zavřít