Morfologické znaky čeledi
Jednoleté až vytrvalé byliny s vřetenovitým kořenem. V subtropech či tropech i keře, stromy. Listy v přízemní růžici, na lodyze spíše střídavé, s čepelí jednoduchou, celokrajnou chlupatou. V ústí korunní trubky často vychlípeniny nebo šupiny pakorunky střídající se s tyčinkami. Plody jsou 4 tvrdky. Čeleď zahrnuje asi 100 rodů se 2000 druhy, v subtropech a mírných pásech celého světa.
Fytochemické znaky čeledi
Charakteristickými metabolity brutnákovitých jsou naftochinonové deriváty (červená barviva), allantoin, sliz a pyrrolizidinové alkaloidy. Mnohé rostliny byly dlouhodobou složkou tradiční medicíny, objevení karcinogenního účinku pyrrolizidinových alkaloidů některé z nich omezilo v používání.
- Symphytum officinale / Kostival lékařský
Vytrvalá bylina, drsně chlupatá s řepovitým oddenkem, s lodyhou přímou, lodyžními listy střídavými, vejčitě kopinatými a přisedlými a přízemními listy s křídlatým řapíkem. Květy v mnohokvětých vijanech, koruna květů je trubkovitě baňkovitá, modrofialová, výjimečně růžová nebo bílá. Plodem jsou tvrdky. Rostlina se vyskytuje v Euroasii. Tradiční farmaceutickou surovinou je kořen (Symphyti radix, Radix consolidae), nicméně pro relativně vysoký obsah pyrrolizidinových alkaloidů je droga pro vnitřní užití významně limitována. Obsahuje také purinový derivát allantoin, sliz, třísloviny. Pro vnější použití jsou vhodné indikace jako hojivé stimulans a antiflogistikum.
- Pulmonaria officinalis / Plicník lékařský
Vytrvalá bylina s tlustým černým oddenkem. Přízemní listy v charakteristické růžici vyvíjející se současně s květy. Čepel mají široce vejčitou, žlaznatě krátce chlupatou, nápadně bíle skvrnitou. Lodyžní listy jsou poloobjímavé s čepelí široce kopinatou. Květy tvoří vijany, koruna květu nálevkovitá. Obsahovými látkami natě (surovina tradiční medicíny) jsou především kyselina křemičitá, sliz, saponiny, třísloviny.
- Borago officinalis / brutnák lékařský
Brutnák sp.
Jednoletá bylina s listy celokrajnými, čepel je celoplošně štětinatě chlupatá, kopinatá až široce vejčitá. Listy přízemní dlouze řapíkaté, horní přisedlé. Velké květy s kolovitou korunou. Původem je ze Středozemí. Dříve používanou surovinou byla nať s obsahem slizu a tříslovin. Dnes má větší význam vysoce nenasycený olej z plodů s obsahem gama-linolenové kyseliny. Farmaceutickou surovinou je čištění olej.