Zingiberaceae / zázvorovité

Media

☿ ↓ P3+3 A0+3 G(3)

Mohutné vytrvalé byliny s oddenky nebo hlízovitými kořeny, s krátkými stonky nebo bez nich. Listy jsou kopinaté, mají pochvu. Významně zredukovaný počet tyčinek. Gyneceum je spodní, plodem je tobolka. Typické jsou idioblasty s tříslovinami nebo silicemi, škrobová zrna a krystaly šťavelanu vápenatého (nemají rafidy), arylalkany (gingeroly), kurkuminoidy (barvivo E 100).

 • Curcuma zedoaria / kurkuma citvar
  Čínský druh (největší z ostatních) poskytující oddenek s obsahem seskviterpenů (beta-izomer seskviterpenu elemenu je perspektivní antitumorózní látkou)
 • Curcuma longa / kurkuma dlouhá
  Odedávna pěstovaný druh v jihovýchodní Asii (především však Indii). Farmaceutickou surovinou je oddenek. Surovina je bohatá na biologicky aktivní látky: silici, pryskyřice, barviva (kurkuminoidy) a škroby. Nejvýznamnější složkou je barvivo kurkumin, vykazující protizánětlivý a hepatoprotektivní účinek.
 • Curcuma xanthorrhiza / kurkuma žlutokořenná
  Indonéský druh obsahující v oddenku až 40 % škrobu, silici (12 %), seskviterpeny (zingiberen, kurkumen aj.) a barviva (kurkuminoidy). Oddenek je farmaceutickou surovinou.
 • Kurkuma sp.
 • Zingiber officinale / Zázvor lékařský
  Vytrvalá bylina s hlízovitým článkovaným oddenkem, původem z Indie. Pěstuje se v tropické Asii jako zelenina. Oddenek je farmaceutickou surovinou. Obsahuje silici a škrob. Složkami silice jsou zingiberen, kurkumen, aj., arylalkany jsou zastoupeny deriváty gingerolu. (Květ zázvoru)
  Fytofaramakologie
  Zingiberen vykazuje širokou biologickou aktivitu a je v terapii využíván. Hlavní klinická indikace je nauzea a vomitus, dyspepsie a kinetóza. Prokázána byla také účinnost protizánětlivá, antimikrobiální, antioxidační, antitumorózní a antitrombotická. Biologická aktivita látek zázvoru je stále studována.
 • Alpinia galanga / galgán obecný
  Lodyhy vyrůstají z vytrvalého ztlustlého oddenku, nesou úzce kopinaté, kožovité listy. Jsou zakončené hroznem nazelenalých vonných květů. Plodem jsou tobolky. Jako koření, dříve i jako farmaceutické surovina, se využívá oddenek s kořeny.
  Využívány jsou i druhy Alpinia officinarum / galgán lékařský a Alpinia purpurata / Galgán nachový, líšící se zbarvením květů.
 • Elletaria cardamomum / Kardamom obecný
  Poskytuje tobolky a semena.
  Oba druhy jsou zdrojem silic s širokým využitím v potravinářství i farmacii. Oba se vyskytují v jihovýchodní Asii.
loga
Zavřít