Viscaceae / jmelovité

Media

Tradičně je tato čeleď zahrnuta pod ochmetovité, nedávné publikované práce ji vydělují jako samostatnou.

 • Viscum album / Jmelí bílé
  Dvoudomé, vždyzelené, rozvětvené rostliny s protistojnými jednoduchými kožovitými listy. Kořeny nahrazeny haustorii. Jednopohlavné nažloutlé sedící květy. Samčí květy intenzívně vonící s tyčinkami bez nitek. Samičí květy bez čnělky. Plodem je nepravá bělavá bobule s lepkavým mezokarpem. Drogu tvoří olistěné mladé větvičky sbírané v období říjen – únor. Metabolity jsou pentacyklické triterpeny, steroidy, aminy, fenolové sloučeniny: kyseliny, lignany a flavonoidy. Významný je výskyt specifických proteinů viskotoxinů a lektinů (viskumin). Droga je v řadě zemích součástí materia medica, v jiných je na rostlinu pohlíženo především jako na jedovatou.
  Rostlina se vyskytuje v několika poddruzích v závislosti na hostitelské rostlině: V. album subsp. album / jmelí bílé pravé; V. a. subsp. austriacum / j. b. borovicové; V. a. subsp. abietis / j. b. jedlové.
  Jmelí bílé borovicové, parazitující na větvi hostitele
  Fytofarmakologie
  Droga (nať) je doporučována jako vasodilatans a imunomodulans. Uvádí se, že má významný cytotoxický účinek, nekontrolované užívání může vést k akutní otravě.
  Chráněná rostlina, stupeň ohrožení v ČR - C4.
loga
Zavřít