> VýukaSkip Navigation Links > Rutales > Rutaceae 

Rutaceae / routovité

Media

☿ n. ♀ ٭ n. ↓ K5-4 C5-4 A5+5 n. 4+4 G(5), (4), (2)

Morfologické znaky čeledi

Stromy a keře, zřídka byliny rostoucí převážně v tropech a subtropech. Pletiva obsahují pryskyřičné sekreční buňky nebo schizolysigenní kanálky s obsahem silice nebo pryskyřice. Střídavé listy často s listovitě rozšířeným řapíkem, listy mohou být přeměněny v trny. Květy 5 nebo 4četné s různě tvarovaným terčem mezi tyčinkami a pestíkem. Plody jsou různé. Čeleď má 6 podčeledí. Nejvýznamnější jsou Rutoideae a Citroideae.

Fytochemické znaky čeledi

Druhy čeledi produkují silice, flavonoidy, triterpenové hořčiny, alkaloidy.
Charakteristické znaky routovitých: křídlaté řapíky, trny listového původu, plody zvláštní bobule (Poncirus)

Rutoideae

Druhy této podčeledi tvoří gyneceum ze 4-5 plodolistů, často spojené jen čnělkou. Tvoří plod měchýřek (tobolku pukající v pouzdra).

  • Ruta graveolens / Routa vonná
    Bylina původem z jižní Evropy. Květy 4četné, pouze vrcholový květ je 5četný. Rostlina obsahuje intenzivně vonící silici a flavonoidy (rutin). Farmaceutický význam nemá, je spíše závažnou kontaktní alergogenní rostlinou (fotosenzibilizátor, lokální iritans).
  • Dictamnus albus / Třemdava bílá
    Vytrvalá bylina se souměrnými 5četnými růžovými květy. Obsahuje fotosenzibilizující furanokumariny, alkaloidy a silici, Řadí se mezi rostliny jedovaté.
    Chráněná rostlina, stupeň ohrožení v ČR - C3.
  • Barosma betulina / těhozev březový
    Jihoafrický suchomilný keř se vstřícnými kožovitými, prosvítavě tečkovanými listy obsahujícími silici a flavonoidy Květy jsou 5četné. Plodem je tobolka. Drogu tvoří list (list buko). Zdrojem mohou být i další druhy těhozevu. Droga je tradiční prostředek terapie zánětů močového traktu.
  • Pilocarpus sp. div./ mrštnoplod (různé druhy)
    Keře nebo malé stromy rostoucí v tropické Jižní Americe. Z některých druhů se izoluje alkaloid pilokarpin. Drogou jsou lichozpeřené listy s křídlatým řapíkem. Významné druhy jsou Pilocarpus microphyllus / m. malolistý a P. jaborandi / m. léčivý
    Mrštnoplod sp.
    Fytofarmakologie
    Droga obsahuje alkaloid pilokarpin a silici s limonenem. Účinek je dán alkaloidem, který je parasympatomimetikem. Zvyšuje sekreci slin, potu, slz, žaludeční šťávy, stimuluje hladké svalstvo zažívacího traktu, žlučníku a žlučníkových cest. Dnes je již pro terapii obsoletní látka (droga). Využití zůstává v očním lékařství při léčbě glaukomu. Látka zužuje zornici (miotikum) a snižuje nitrooční tlak. Alkaloid lze předávkovat i při aplikaci do oka. Dochází k proniknutí látky do organismu přes sliznice nosu a úst a způsobení intoxikace. V tradičním léčitelství zemí původu rostliny, je použití významně širší.
  • Zanthoxylum sp. div. / žlutodřev (různé druhy)
    Keř s ostny palistového původu rostoucí v Číně, Koreji, Japonsku, některé druhy i v Severní Americe, poskytující jednosemennou tobolku, která po usušení voní a chutná jako pepř. Fytochemická analýza prokazuje kumariny, alkaloidy a silici.
    V tradiční medicíně je plod používán jako karminativum, antirevmatikum, analgetikum aj.
    Žlutodřev sp.

Citroideae

Dřeviny mající v kůře, listech a oplodí schizolysigenní nádržky se silicemi. Obojaké květy jsou 4-5četné, tyčinek různě, vždy více než korunních lupenů. Plodolistů je různý počet. Plodem je bobule (hesperidium) jejíž dužninu tvoří šťavnaté výrůstky z plodolistů.

  • Citrus sp. div. / citroník (různé druhy)
    Typické listy s čepelí odčlánkovanou od křídlatého řapíku, v paždí listů jsou často trny listového původu. Vonné květy vyrůstají v paždí listů jednotlivě nebo tvoří úžlabní svazky. Tyčinky jsou ve dvou kruzích a jsou vícebratré. V květu se vytváří podplodní terč. Plodem je zvláštní (nepravá) bobule – hesperidium. Je tvořena silným oplodím. Exokarp je tenký voskovitý, pevně spojený s mezokarpem, ten je tvořen dvěma vrstvami – zevní má četné schizolysigenní siličné nádržky (flavedo) a pod ní je parenchymatická vrstva (albedo) s velkými mezibuněčnými prostory. Endokarp vytváří blanitá pouzdra, z jejichž stěn vyrůstají šťavnaté váčky (emergence) vyplňující prostor pouzder. Mezi váčky směrem ke středu plodu jsou lokalizovaná volná semena. (Vše je patrné z obr.).
    Plod citrusů – hesperidium; citronový limonový (citron), popis viz text
    Hesperidium;flavedo, albedo, šťavnaté emergence endokarpu a volně položené semeno.
    Všechny druhy citroníků jsou bohaté na obsah kyseliny citronové, askorbové (vitaminu C), flavonoidů (rutinu), silice aj.
    Fytofarmakologie
    Citrusové plody jsou významnou součástí výživy člověka. Jsou součástí osvěžujících nápojů, donorem vitaminu C, flavonoidů – hlavně rutinu, naringinu a neohesperidinu; chuť povzbuzujících hořčin. Mají účinek protizánětlivý a diuretický.
    Rod Citrus nemá přehlednou klasifikaci, uvádí se od 16 do 160 druhů.
  • Citrus decumana (syn. C. maxima, C. grandis) / Šedok (pumelo)
    Pěstuje se v tropech a subtropech celého světa. Tvoří největší citroníkové plody, dosahují hmotnosti až 3 kg. Chuťově jsou blízko grapefruitům.
  • Citrus nobilis / c. ušlechtilý (mandarinky)
  • Citrus reticulata / Mandarinka obecná
  • Citrus unshiu. / mandarinka unšia
  • Citrus medica. /citroník medský
    Himalájský druh pěstuje se jako anglický citron.
  • C. medica subsp. genuina var. macrocarpa
    je velkoplodá varieta (až 2 kg hesperidium) tzv. cedrát, s tlustým perikarpem.
  • C. medica subsp. limoni (syn. C. limon) / citroník (medský) limonový
    s tenkým žlutým perikarpem, šťavnatou dužninou s obsahem až 7 % kyseliny citronové. Z plodů se získává farmaceutická surovina – silice, používaná jako korigens vůně a chuti a rubefaciens.
  • Citrus paradisi / grapefruit
    Pěstuje se na Floridě a v Izraeli. Pericarpium obsahuje řadu biologicky aktivních látek významně intereagujícími s jinými léčivy či složkami potravy. Detaily této aktivity vyžadují hlubší znalosti farmakologie.
  • Citrus sinensis / citroník čínský (pomerančovník)
    Základní druh pro šlechtění pomerančů. Od pradávna je pěstován v Číně. Je nejvíce pěstovaným ovocem.
    Citroník čínský (pomerančovník)
  • Citrus aurantium / brigarádie (citroník pomerančový)
    Velmi blízký druh předchozímu. Ve farmacii se využívají poddruhy:
  • C. aurantium subsp. amara (citroník pomerančový hořký),
    poskytující pro farmaceutické účely listy, silici a květy. Z plodů se získává silice a oplodí používané jako korigens vůně a chuti.
  • C. aurantium subsp. bergamia / (citroník pomerančový pergamský),
    z jehož oplodí se destiluje bergamotová silice.
  • C. aurantium subsp. aurantium / (citroník pomerančový sladký),
    Pro farmaceutické účely je využíváno oplodí (perikarpium).
  • Citrus aurantifolia / citroník limetka (lime, kyselý lajm)
    Plody limetky obsahují značné množství kyseliny citronové, vitaminu C a silice.Je součástí terapie skorbutu, osvěžujících nápojů a také chuťové korigens.
loga
Zavřít