Rhamnaceae / řešetlákovité

Media

Dřeviny tropů a subtropů, částečně i mírného pásu. Jednoduché listy a 4 až 5četné květy. Plody jsou tobolky, peckovice popř. nažky. Typickým metabolitem jsou antranoidy (glykosidy derivátů antrachinonu) – emodiny s projímavým účinkem.

 • Rhamnus catharticus / Řešetlák počistivý
  Statný dvoudomý keř rostoucí v mírném pásu Euroasie. Na rozdíl od krušiny má vstřícné, vejčité nebo srdčité listy, větve často zakončené trnem, jednopohlavné 4četné, vonné květy. Plody jsou černé peckovice. Obsahuje antranoidy (kaskarosidy), saponiny a další sekundární metabolity. Farmaceutickou drogou je kůra.
 • Rhamnus purshiana / řešetlák Purshův
  Severoamerický druh. Bohatě větvený beztrnný keř se střídavými, eliptickými, řapíkatými listy, v horní polovině čepele drobně pilovitými. Květy 5četné. Plody trojsemenné peckovice.
  Rostlina poskytuje farmaceutickou surovinu - kůru.
 • Frangula alnus / Krušina olšová
  Vysoký keř mírného pásu Euroasie s hladkou kůrou se šedobílými lenticelami. Listy střídavé, jednoduché, celokrajné, eliptickénebo obvejčité, na bázi zúžené v řapík. Květy oboupohlavné 5četné, žlutozelené. Farmaceutickou drogou je kůra. Účinnými metabolity jsou antranoidy (glukofrangulin).
  Fytofarmakologie 
  Droga je indikována jako antrachinonové laxativum.
loga
Zavřít