☿ * K(5) C(5) A5 G(5)
Morfologické znaky čeledi
Jednoleté až vytrvalé byliny, zřídka polokeře. Listy jsou často uspořádány v přízemní růžici. V zemi vytváří oddenek, popř. hlízu. Květy podle vzorce, často s heterostylií. Plodem je tobolka. Asi 30 rodů je rozšířených po celém světě.
Fytochemické znaky čeledi
Metabolity zahrnují především triterpenové saponiny a jejich aglykony (primulageniny), vonné fenolové glykosidy štěpené primverasou, disacharid primverosu.
- Primula veris [syn. Primula officinalis / Prvosenka jarní (petrklíč)
- Primula elatior / prvosenka vyšší
Prvosenka jarní je rozlišitelná vonící žloutkově žlutou korunou a širším baňkovitým kalichem.
Prvosenka vyšší je nevonící, s korunou sírově žlutou a přitisklým úzkým kalichem. Oba druhy vytváří jednostranný okolík, který je tvořen květy s různě dlouhou čnělkou. Z oddenku vyrůstají tenké kořeny. Významnými metabolity jsou saponiny (v oddenku až 10 %), především triterpenová kyselina primulová.V nadzemní části (květy) také flavonoidy a kyselina askorbová. Farmaceutickou drogou získatelnou z obou druhů, je kořen.
Fytofarmakologie
Rostlinné přípravky s obsahem prvosenkových saponinů jsou užívána jako expektorancia.
Prvosenka jarní je chráněná rostlina, stupeň ohrožení v ČR - C4.
- Primula obconica / prvosenka nálevkovitá
Druh je někdy pěstován jako okrasná pokojová rostlina, je však vysoce kontaktně alergogenní, což je způsobené obsahem benzochinonového derivátu – priminu.
- Lysimachia vulgaris / vrbina obecná
Vytrvalé byliny se statnými přímými lodyhami, listy vstřícnými, či v přeslenech s čepelí celokrajnou, krátce řapíkaté nebo přisedlé. V pletivu listů jsou patrné oranžové až červené siličné nádržky. Květy 5četné. Plodem je tobolka. Až 160 druhů na severní polokouli. Metabolity jsou isoflavonoidy, benzochinony, polyfenoly, steroidy, silice.
Drogou je sušená nať využívaná v tradiční medicíně při průjmech, dysentérii, zvýšeném menstruačním krvácení i zevně k hojení ran.