Piperaceae / pepřovníkovité

Media

☿n. ♀ + ♂ * P0 A0-2 G(3)

Morfologické znaky čeledi

Plodem je bobule (peckovice). V současnosti je považována za pantropickou čeleď, což platí zvláště pro její pěstované druhy. Sekundární metabolismus produkuje terpenové silice , piperidinové alkaloidy (piperin), laktony aj.

 • Pepřovník černý; tropická ovíjivá, vytrvalá bylina
 • Pepřovník opojný; tropický aš 3m keř
 • Pepřovník opojný – list na kolénkaté větvi.
   
 • Piper nigrum / pepřovník černý
  Ovíjivá, vytrvalá bylina ve spodní části dřevnatějící, dorůstající výšky až 10 m. Pěstovaná je udržovaná řezem jako 3-4 m vysoký keř. Květy jednodomě nebo dvoudomě mnohomanželné, pěstované rostliny mají květy obojaké, bez okvětí. Původem z Indomalajsie. Plodem je bobule s jedním semenem (někdy také označována jako peckovice), zpočátku zelená, později červená, zralá pak žlutá.
  Koření a farmaceutická surovina „černý pepř“ je usušená nezralá bobule, „bílý pepř“ pak zralá bobule bez oplodí. Plody obsahují alkaloidy (piperin) a silici.
  Fytofarmakologie
  Černý pepř je používán především v přípravcích asijské medicíny při zažívacích potížích, neuralgiích, artritidě, astmatu, kašli různého původu atd. Má také antimikrobiální a insekticidní efekt.
 • Piper cubeba / pepřovník kubebový
  Charakteristickým znakem je protažení semeníku ve stopku – plodem je pak stopkatá bobule.
  Používaná část jsou usušené nezralé bobule bohaté na silice.
 • Piper betle / pepřovník betelový
  Tropický (jihovýchodní Asie) popínavý keř pěstovaný pro listy. Spolu s kousky arekového semena a hašeného vápna se žvýkají jako „betelové oříšky“ pro stimulující efekt na CNS.
 • Piper methysticum / pepřovník opojný
  Tropický, 2-3 m vysoký pepřovník, původem z ostrovů Polynésie.
  Šedozelené oddenky jsou zpracovávány na opojný nápoj kava-kava s hlavní účinnou složkou – laktonem kavainem. Nápoj byl připravován tradičně dětmi, které žvýkaly oddenky se zbytky lodyh a rozmělněné je plivaly do kádí, takto enzymaticky zpracovaná hmota byla filtrována a zředěna. Psychoaktivním účinkem nápoje jsou ovlivněni účastníci tradičních slavností a náboženských obřadů.
  Fytofarmakologie
  Extrakt z oddenků je používán jako léčivá látka i v současné medicíně. Je indikován při středně těžkých depresích, strachu, napětí, neklidu. Je popisováno i nežádoucí působení.
loga
Zavřít