Papaveraceae / mákovité

Media

☿ ∗ K2 C2+2 A2+2 n. A∞
G(2) n. G(∞)

Jednoleté až vytrvalé byliny s mléčnicemi, cenokarpní soubor plodolistů tvoří parakarpium, semeník je jednopouzdrý. Květy jsou jednotlivé. Plodem je tobolka s četnými malými semeny.

Semena jsou bohatá na olej; latex obsahuje isochinolové alkaloidy. Neobsahují kyselinu fumarovou.

 • Druhy makovitých rostlin (mák)
 • Druhy makovitých rostlin (argemone)
 • Druhy makovitých rostlin (vlaštovičník) 
   
 • Papaver somniferum / mák setý
  Jednoletá bylina, lupeny koruny různě zbarvené. Kalich je opadavý. Pestík s přisedlou paprsčitou bliznou, počet plodolistů G (∞) odpovídá bliznovým lalokům. Tyčinek je mnoho.
  Mák setý s charakteristickou stavbou květu (viz popis)
  Lodyha modravě ojíněná, silně mléčící, s listy přisedlými až objímavými
  Mléčící nezralá tobolka po naříznutí oplodí
  Rozlišuje se řada odrůd pěstovaných pro potravinářské účely a další pro obsah alkaloidů. Směs alkaloidů (popsáno až 50 různých derivátů základního benzylisochinolinového heterocyklu) se získává pod označením opium z nezralých tobolek nebo izolací z makoviny. Hlavními alkaloidy jsou morfin, kodein a papaverin všechny jsou využívány ve farmacii.
  Pěstování máku setého a manipulace s makovinou je legislativně ošetřeno v zákonu o návykových látkách (zákon 167/1998 Sb. o návykových látkách, ve znění zákona 466/2004 Sb.). Opium a izolované alkaloidy (morfin, thebain, kodein) jsou také v seznamu návykových látek (dle zákona 167/1998 Sb. o návykových látkách, ve znění zákona 466/2004 Sb.).
  Fytofarmakologie
  Rostlina se využívá k izolaci silně účinných alkaloidů, z nichž morfin, kodein a papaverin jsou používány v terapii závažných onemocnění a jejich účinky budou probírány v rámci farmakologie. Komplex alkaloidů představuje latex – opium, které může být také výjimečně použito v terapii pod dohledem lékaře. Další projevem významné biologické aktivity je chronická otrava – morfinismus, spadající do oblasti toxikománie. Její zdravotní a sociální důsledky budou také součástí výuky farmakologie.
  Základní zařazení účinku alkaloidů jsou anodyna (popř. spasmolytika – papaverin).
 • Papaver setigerum / mák setý štětinkatý
  Jde o původní středomořský druh produkující také morfin.
 • Papaver bracteatum / Mák listenatý
 • Papaver orientale / mák východní
  Oba druhy patří mezi tzv. thebainové máky neprodukující morfin.
 • Papaver rhoeas / Mák vlčí
  Jednoletý plevel. Rostlina obsahuje jiné druhy isochinolinových alkaloidů než P. somniferum, anthocyany v korunních lupenech aj. Farmaceutickou surovinou jsou květy. Droga (korunní lupeny) je využitrelná jako korigens barvy, barvivo.
 • Chelidonium majus / vlaštovičník větší
  Vytrvalá bylina s oranžovým latexem. Dorůstá až 1 m výšky. Kalich žlutý, prchavý; korunní lupeny 4. Dolní listy dlouze řapíkaté, horní krátce; čepel jednoduchá až přetrhovaně lichozpeřená. Plodem je tobolka otevírající se chlopněmi. Rostlina obsahuje alkaloidy – chelidonin, chelerythrin aj.
  Vlaštovičník větší
  Fytofarmakologie
  Farmaceutickou surovinou je nať, která je zařazena mezi silně účinné drogy (separanda).
  Droga je indikována jako spasmolytikum, cholagogum při cholecystopatiích.
  Tradiční medicína  využívá čerstvého latexu k leptání bradavic. Efekt je vysvětlitelný antimitotickým a iritujícím účinkem alkaloidů sanguinarinu a chelerythrinu a proteolytickým působením enzymů.
 • Sanguinaria canadensis / krevnice kanadská
  Severoamerická vytrvalá bylina obsahující červenavý latex v oddenku.
  Hlavním alkaloidem je sanguinarin používaný v zubních pastách jako antiplakový prostředek.
 • Glaucium flavum / rohatec žlutý
 • Glaucium corniculatum / rohatec růžkatý
  Oba druhy obsahují farmaceuticky významný alkaloid glaucin, který působí centrálně jako antitusikum při neproduktivním kašli.
loga
Zavřít