Liliaceae

Media

☿ * P3+3 A 3+3 G(3)

Morfologické znaky čeledi

Vytrvalé byliny s cibulemi nebo stonkovými hlízami. Listy mají střídavé nebo v přeslenech, přisedlé někdy řapíkaté, čárkovité až vejčité s žilnatinou většinou souběžnou. Květy různé velikosti, někdy tvoří květenství nebo jsou jednotlivé; stavěné podle vzorce. Plodem jsou tobolky nebo bobule. Charakteristickými metabolity jsou steroidní saponiny a alkaloidy. Blízké k ocúnovitým.

  • Lilium martagon / Lilie zlatohlávek, Lilium tigrinum / lilie tygrovaná
    Vytrvalé byliny s vejcovitými cibulemi s přímou lodyhou s kopinatými listy ve střední části. Květy sestavené podle vzorce. Jsou nevonné až 4 cm v průměru, okvětní lupeny obloukovitě nazpět zahnuté, nachově červené s hnědavými skvrnami (zlatohlávek) nebo až 8 cm veliké, okvětní lupeny obloukovitě zahnuté ven, oranžové nebo šarlatově červené, červenofialově skvrnité (l. tygrovaná). Plodem jsou tobolky.
    Hlavními biologicky aktivními obsahovými látkami jsou steroidní saponiny a alkaloidy.
    Fytofarmakologie
    Rostliny byly používány v tradiční medicíně dnes jsou složkami homeopatických preparátů.
  • Fritillaria imperialis / komonka královská
    Vytrvalá bylina se sukničitou cibulí, přímou lodyhou, ve střední části bohatě listnatou. Listy kopinaté, střídavé až v přeslenu. Květy velké zvoncovité, žluté až červené, uspořádané v okolíku. Plodem tobolka. Rostlina pěstovaná jako okrasná, pro obsah steroidních alkaloidů jedovatá. Dnes farmaceuticky nevyužívána.
    Komonka královská (řebčík královský)
loga
Zavřít