Caesalpiniaceae / sapanovité

Media

K(5)n.(4) C5-4 A10 G1

Morfologické znaky čeledi

Stromy, keře někdy dřevité liány. Listy 1-2x zpeřené. Květy podle vzorce. Plodem je lusk, semena některých druhů mají endosperm. Vyskytují se v subtropickém a tropickém pásu obou polokoulí.

Fytochemické znaky čeledi

Charakteristickými sekundárními metabolity jsou laxativní antrachinonové glykosidy, galaktomannany, třísloviny; čeleď neobsahuje alkaloidy.

 • Cassia acutifolia (syn. C. senna., Senna alexandrina) / kassie ostrolistá (pravá)
  Cassia angustifolia / Kassie úzkolistá
  Oba druhy pochází z tropické Afriky a Indie, jsou zdrojem drog – plodů a listů. Liší se šířkou plodů a tvarem listů. Někteří autoři tyto dva druhy nerozlišují a řadí je pod společný druh Senna alexandrina.
  Fytofarmakologie
  Obě drogy se používají v oficinální i tradiční medicíně jako antrachinonová laxativa. Při dlouhodobém používání vzniká na ně návyk a projevují se nežádoucí účinky. Pro děti nejsou vhodným léčivým prostředkem.
  Plody kassie ostrolisté a listy k. úzkolisté (usušené drogy)
 • Krameria triandra / kramerie trojmužná (ratanha)
  Keř rostoucí v Andách, v Bolívii a Peru. Farmacii poskytuje kořen jehož kůra obsahuje až 15 % tříslovin a červené barvivo.
  Fytofarmakologie
  Droga je používaná jako adstringens a protiprůjmový prostředek.
 • Copaifera reticulata / kopainovník sítkovaný
  Copaifera guayanensis / kopainovník guajanský
  Netrnité dřeviny rostoucí v Guajaně a severní Brazílii, s charakteristickými sudozpeřenými listy a 4četnými květy bez koruny. Poskytují kopaivový balzám hromadící se ve schizolysigenních nádržkách dřeva.
loga
Zavřít