Bromeliaceae / ananasovité

Media

☿ * P3+3 A3+3 G(3)

Terestrické nebo epifytní rostliny tropické Ameriky. Uspořádaní květních obalů vzhledově připomíná kalich a korunu (K3, C3).

 • Ananas comosus / ananas chocholnatý
  Plané formy ananasu pocházejí z tropické Jižní Ameriky. Kulturní odrůdy se pěstují v tropech a subtropech celého světa. Je to mnoholetá, až 1 m vysoká bylina s přízemní růžicí tuhých mečovitých listů, z jejichž středu vyrůstá na silné lodyze klasovité květenství, nesoucí 100-200 modrofialových nebo bílých oboupohlavných květů. Po odkvětu se vyvinou z jednotlivých semeníčků drobné plody, které brzo srostou v plodenství dosahující hmotnosti až 3,5 kg. Plodenství má na vrcholu růžici krátkých listů. Většina odrůd je autosterilních a tvoří bezsemenné (partenokarpické plody). Budou-li květy opyleny cizím pylem, semena se vytvoří. Dužnina plodenství obsahuje 85 % vody, dále cukry, tuky, vlákninu, kyseliny, vitaminy A, B1 , C.
  Ananas chocholatý na havajských plantážích
  Ananasové plodenství
  Fytofarmakologie
  V medicíně se využívá obsah proteolytického enzymu bromelinu (bromelin)a dalších proteas při poruchách trávení, otocích a léčbě zánětů, také jako anthelmintikum.
loga
Zavřít