Brassicaceae / brukvovité

Media

K4 C4 A2+4 G(2)

Morfologické znaky čeledi

Jednoleté až vytrvalé byliny. Listy střídavé nebo pouze přízemní, popř. členěné až složené. Myrosinové buňky v mezofylu, či u cévních svazků ve formě idioblastů. Květy pravidelné se 4mocnými tyčinkami, vytváří hroznovitá květenství. Plodem je šešule, šešulka nebo struk.

Fytochemické znaky čeledi

Rostliny čeledi obsahují sirné glukosinoláty, které se štěpí enzymem myrosinasou na pálivé a hyperemisující hořčičné silice. Enzym je v nepoškozeném pletivu rostliny umístěn mimo lokalizaci glukosinolátů. Dále jsou typické vysokým obsahem oleje v semenech a tvorbou dalších biologicky účinných látek.

  • Armoracia rusticana / křen selský
    Vytrvalá, statná bylina se ztlustlým kořenem, nedělenými listy, s bílými květy tvořícími latnaté hrozny. Celá rostlina obsahuje glukosinoláty a myrosinové buňky. Plodem jsou šešulky.
    Křen selský; latnaté hrozny květů
    Listy
    Fytofarmakologie
    Kromě pochutiny je kořen rostliny používán v tradiční medicíně , je také zdrojem hydrolytických enzymů využitelných v biochemické analýze. Droga vykazuje značnou šíři antimikrobního působení, působí hyperemii pokožky a sliznic i spasmolytický efekt. Je doporučována i v současné fytoterapii při bronchitidě provázené kašlem a při infekcích močového traktu. Nedoporučuje se použití u dětí do 4 let. 
  • Brassica nigra / brukev černá (hořčice černá)
    Jednoletá bylina s hustým hroznem žlutých květů. Plody jsou šešule s 12-14 semeny.
    Olejnatá rostlina (35 % oleje v semenech) dříve pěstovaná s malými výnosy. Ve farmacii využívána jako zdroj allylglukosinolátu sinigrinu.
    Fytofarmakologie
    Semena jsou používána jako emetikum, lokálně jako rubefaciens a antirevmatikum.
  • Brassica oleracea / brukev zelná
    Většinou dvouleté i víceleté zeleniny, či krmivo.
    • var. oleracea / b. zelná pravá
    • var. ramosa / kapusta
    • var. gemmifera / růžičková kapusta
    • var. gongylodes / kedluben
    • var. botrytis / květák
    • var. italica / brokolice
    • var. capitata / zelí hlávkové
      Odrůdy zeleniny odvozené od brukve zelné obsahují různé množství glukosinolátů a dalších sirných a dusíkatých sloučenin, zvláštních aminokyselin, antocyanových barviv apd. Mnohé z těchto látek vykazují značnou biologickou aktivitu včetně strumigenního efektu. Běžná konzumace této zeleniny je však zcela bezpečná a naopak pro organismus člověka prospěšná (gastroprotektivní účinek, při dně,hemoroidech atd.).
  • Brassica napus subsp. napus / brukev řepka olejka
    Šešule obsahují až 40 semen s téměř 40 % oleje; původní olej však obsahuje vysoký podíl erukové kyseliny. (Eruková kyselina je mastná kyselina, jejíž obsah v oleji znehodnocuje jeho kvalitu, její vyšší příjem v potravinách je zdravotním rizikem). Vyšlechtěný kultivar ´00 má nízký obsah erukové kyseliny a glukosinolátů v oleji; olej bývá označován jako „canola oil“ a je určen pro potravinářské, farmaceutické a kosmetické využití. 
    Lán brukve řepky olejky
    Květy brukve řepky olejky
    Fytofarnakologie
    Olej je pomocnou látkou pro mazání a léčivé oleje.
  • Leucosinapis alba / bělohořčice setá
    Semena v šešuli obsahují až 35 % oleje, jsou základem české hořčice. Semena se také používají jako koření. Poskytují glukosinolát sinalbin.
    Semena mohou být použita jako emetika, zevně jako rubefaciens.
  • Capsella bursa-pastoris / kokoška pastuší tobolka
    Jedno-, či dvouletá bylina tvořící přízemní růžici členěných listů a celokrajné stonkové listy. Drobné květy v jednoduchých hroznech. Myrosinové buňky jsou při lýku cévních svazků. Plodem je klínovitá šešulka. Rostlina poskytuje drogu - nať, s obsahem biogenních aminů, flavonoidů aj. Používána je v tradiční medicíně při krvácení z nosu, při  premenstruálním syndromu, ke snížení krevního tlaku, zevně při poraněních a zánětech.
    Kokoška pastuší tobolka s růžicí přízemních listů, s klínovitou šešulkou a květy v hroznech
  • Brassica juncea / brukev sítinovitá
    Jednoletá bylina s hustým hroznem bledě žlutých květů. Plody jsou šešule s 8-12 semeny.
    Je zdrojem glukosinolátu glukobrassicinu. Zpracovává se při přípravě „orientální“ hořčice. Je pícninou a zeleným hnojením.
  • Raphanus sativus / ředkev setá
    Druh pěstovaný pro stonkové hlízy (bulvy, zduřený hypokotyl) – zelenina, krmivo. Nejstarší kulturní rostlina.
  • R. sativus var. radicula / ředkvička
  • Erysimum cheiranthoides / trýzel malokvětý
    Zřídka využívány květy a květenství a nať, spíše je chápán jako rostlina toxická. Obsahuje kardioaktivní glykosidy (strofantidinový typ), glukosinoláty (thioglykosidy), laktony s obsahen síry.
  • Cheiranthus cheiri / Chejr vonný
    Rostlina toxická (kardiotonické glykosidy), někdy užívána jako dekorativní druh.
  • Nasturtium officinale / potočnice lékařská
    Bylina rostoucí na březích potoků. Je yyužívaná jako salátová rostlina, k tomu účelu pěstovaná v západní Evropě. Je součástí prostředků tradiční evropské medicíny.
  • Cardamine amara subsp. opizii / řeřišnice hořká Opizova
    Příjemně chutnající (využívána jako salátová zelenina), vyskytuje se vzácně na horských prameništích, březích potoků. Obsahuje askorbovou kyselinu a látky s hypoglykemickým účinkem.Je drogou tradiční medicíny pro antidiabetické působení.
loga
Zavřít