Arecaceae / arekovité (palmy)

Media

☿ * n. ♀ ♂ ∗ P3+3 G(3)

Morfologické znaky čeledi

Stromy, keře nebo liány až 300 m dlouhým stonkem (nejdelší stonky krytosemenných) s monopodiálním růstem. Vzpřímené palmy mají stonkové články velmi krátké a listy v hustém chocholu na vrcholu kmenu. Palmy tloustnou bez kambia a celý kmen je trvale tvořen primárním pletivem. Vegetační vrchol je velmi široký, činností primárního meristému vznikne dostatek buněk pro tvorbu kmene. Listy obvykle v růžicích, řapíkaté, zpeřeně trhané nebo vějířovité. Květy v jednoduchých nebo složených palicích obalených v toulcích. Jsou drobné, zřídka obojaké, spíše jednopohlavné nebo je rostlina polygamická, jednodomá nebo dvoudomá. Plodem jsou bobule nebo peckovice.

Fytochemické znaky čeledi

Čeleď zahrnuje ekonomicky velmi významné druhy, které jsou bohatým zdrojem olejů, vosků, barviv, vláken, potravy a potravinových doplňků. Různorodost obsahových látek je značná - sacharidy, aminokyseliny, kumariny, cyklitoly, tuky, flavonoidy, ketony, steroidní saponiny a jiné triterpenoidy, dále je častý výskyt šťavelanů a silikátů, někdy alkaloidů.

 • Areca catechuAreka obecná (palma betelová)
  Palma původem z Malajsie. Využívají se semena – arekové oříšky s obsahem alkaloidu arekolinu. Nezralá semena jsou známá jako betelové oříšky vykazující psychostimulační účinek.
 • Cocos nucifera / Kokosovník ořechoplodý
  Palma tropických oblastí celého světa, dosahující výšky 25 m, na vrcholu s mohutnými listy (6 m), v úžlabí s latou květů podepřenou toulcem. Plodem je až 2,5 kg vážící jednosemenná peckovice. Vnější vrstva plodu je tvořena kožovitým exokarpem pokrytým voskem. Střední oplodí poskytuje koir (technická surovina pro výrobu koberců, kartáčů).
  Vnější vrstva peckovice je tvořena kožovitým exokarpem pokrytým voskem pod ní je mezokarp – koir
  Vlastní „kokosový ořech“ je peckou s třemi klíčními póry (pouze jeden je pro klíček průchodný, pod ním je lokalizováno embryo). Pod tvrdým endokarpem (peckou) je osemení s pevným endospermem – koprou (suché, bílé pletivo obsahuje 60-70 % tuku), z té se strouháním získává kokosová moučka. Kokosové mléko je lisováno z čerstvého pevného endospermu. Kokosové voda je tekutá část endospermu bohatá na bílkoviny, tuky, cukry, minerálie (vhodné výživné médium pro tkáňové či buněčné kultury, výživný nápoj), vytváří se dříve než pevný endosperm a obvykle po úplném dozrání zmizí – v pecce zůstane vzduchem naplněný prostor. Nařezáváním květenství se uvolňuje míza (toddy) – zdroj cukru, kvasí se na alkoholový nápoj, destiluje se arak.
 • Phoenix dactylifera / Datlovník obecný
  Palma subtropické Afriky a Kanárských ostrovů. Plodem jsou datle – peckovice s masitým mezokarpem, bohaté na cukr.
 • Serenoa repens (syn. Sabal serrulata) / serenoa pilovitá
  Malá plevelná palma, rostoucí na Floridě a jiných subtropech. Plody obsahují mastné kyseliny, fytosteroly.
  Fytofarmakologie
  Využívána jako prostatikum s antiandrogenním efektem.
  Serenoa sp.
 • Elaeis guineensis / olejnice guinejská
  Palma tropické Afriky a Malajsie. Na každé rostlině se vytváří asi 10 elipsoidních plodenství vážících až 40 kg, složených z 800-2000 plodů. Mezokarp peckovice obsahuje do 70 % palmového oleje a semena až 55 % nevysychavého, vysoce kvalitního palmojadrového oleje. Ve Střední a Jižní Americe se pěstuje tzv. americká olejná palma Corozo oleifera (syn. Elaeis oleifera) / Olejnice americká.
 • Copernicia cerifera / Kopernicie voskonosná – karnauba (brazilská vosková palma)
  Až 30 m vysoká palma brazilského severovýchodu. Mohutný kmen s dlouze řapíkatými listy dosahuje 0,5 m v průměru. Na mladých listech se vylučuje vysoce kvalitní vosk (karnaubský vosk) tající při 86 °C Rostlina je prakticky celá využívána k technickým a potravinářským účelům.
loga
Zavřít