> VýukaSkip Navigation Links > Fabales > Fabaceae 

Fabaceae (Viciaceae, Papilionaceae) / bobovité (vikvovité, motýlokvěté)

Media

K(5) C5 A(9)+1 n.(10) G1

Morfologické znaky čeledi

Stromy, keře, byliny rostoucí téměř po celém světě. Listy mají střídavé, obvykle složené, palistnaté, někdy s úponky. Pět korunních lupenů se rozlišuje na typickou pavézu, křídla a člunek srostlý ze dvou. Tyčinky obvykle dvoubratré nebo jednobratré, výjimečně volné. Semeník je tvořen jedním plodolistem jehož ztlustlá sterilní část tvoří pačnělku zakončenou bliznou. Plodem je téměř výhradně lusk. Semena jsou bez endospermu. Výživa je uložena v dělohách. Kořeny žijí v symbióze s nitrogenními baktériemi (což vede k velmi aktivní syntéze bílkovin).

Fytochemické znaky čeledi

V druzích čeledi je značný výskyt různých typů alkaloidů (pyrrolizidinové, chinolizidinové, benzylisochinolinové), flavonoidů, isoflavonoidů, kardioaktivních glykosidů, polysacharidů, anthrachinonů, mastných olejů, specifických aminokyselin, lektinů aj.

Farmaceuticky významné druhy

  • Sophora japonica / jerlín japonský
    Strom původem z Japonska. Pěstovaný v parcích i v Evropě. Květy vytváří ozdobné laty, listy jsou lichozpeřené. Plody jsou 1-6semenné lusky do 8 cm dlouhé.
    V květních poupatech je obsaženo až 30 % flavonoidu rutinu.
    Jerlín japonský; strom s lichozpeřenými listy, s latami plodů
    Listy, květy, květní poupata jerlínu (zdroj rutinu)
    Fytofarmakologie
    Rostlina je základním zdrojem flavonolového glykosidu označovaného jako rutin. Látka je medicínsky velmi významná. Používá se k terapii krvácivosti, hypertenze, a v kombinaci s vitamínem C také při senilní mozkové nedostatečnosti. Je adjuvans při infekčních omemocněních.
  • Glycyrrhiza glabra / lékořice lysá (sladké dřevo)
    Vytrvalá až 2 m vysoká bylina převážně rostoucí v jižní Evropě a Asii. U nás se vyskytuje jako pozůstatek dřívější kultury (Morava 16. stol.). Listy má lichozpeřené, celokrajné; bledě fialové květy jsou v úžlabních hroznech, tyčinek 10 [(9) + 1]. Dlouhé kořeny a oddenky jsou  na lomu světle žluté. Obsahové látky jsou terpenové saponiny typu glycyrrhizinu, flavonoidy, kumariny aj.
    Fytofarmakologie
    Kořeny a oddenky jsou významnou farmaceutickou surovinou. Jsou široce používány jak v oficiální, tak i tradiční medicíně při bronchitidě spojené s kašlem, zánětech trávícího a urogenitálního traktu, zácpě, epilepsii i jako korigens chuti. Jsou využívány i v potravinářském průmyslu.
    Lékořice lysá; úžlabní hrozny květů
    Plodenství lusků
    Vysoká konzumace produktů z lékořice (pochutiny, cukrovinky, léčivé přípravky) mohou vést k rozvoji nežádoucích účinků (pseudo-aldosteronový efekt, retence vody v těle) a interakcím s jinými léčivy. Jsou také kontraindikovány při chronickém zánětu jater, městnání žluči, významné nedostatečnosti ledvin, cukrovce, hypertenzi, hypokalemii a těhotenství.
  • Arachis hypogea / Podzemnice olejná
    Jednoletá bylina původní v tropické a subtropické Jižní Americe, v současnosti se pěstuje v teplých oblastech celého světa. Po opylení se báze semeníku prodlužuje a květy se zavrtávají do země. Obvykle dvousemenné lusky se vyvíjejí pod zemí.
    Semena obsahují až 50 % kvalitního oleje. Pražená semena jsou pochutinou označovanou jako burské oříšky. Farmaceutickou surovinou je čištěný olej ze semen.
  • Ononis spinosa / jehlice trnitá
    Vytrvalá, především evropská bylina (polokeř) s větvenou lodyhou s krátkými a tuhými trny; se silným kůlovým kořenem. Růžové až fialově červené květy vytváří krátké husté hrozny. Lusky obsahují 1-3 semena.
    Farmaceutickou surovinou je kořen. Rostlina obsahuje flavonoidní glykosidy, isoflavon ononin, nepříjemně páchnoucí silici aj.
    Podobné obsahové látky má i druh jehlice rolní (Ononis arvensis) nemající trny.
    Fytofarmakologie
    Droga je tradičně používána při infekčních zánětech močových cest, ledvinných a žlučníkových kamenech, popř. laxativum.
    Jehlice rolní,
  • Cyamopsis tetragonoloba / cyamopsis čtyřhranný
    Jednoletá bylina z Indie a Pakistánu, kde se pěstuje také jako tradiční léčivá rostlina, zelenina i pícnina. Semena v tenké vrstvě pod osemením obsahují klovatinu. Ta nachází významné uplatnění jako perorální antidiabetikum v oficiální farmacii a medicíně.
    Farmaceutickou surovinou je práškované semeno a izolovaná klovatina (Guar).
  • Glycine max [syn. G. soja, G. hispida] / soja luštinatá 
    Někdy G. soja a G. max jsou chápany jako odrůdy.
    Jednoleté byliny pěstovatelné v nejteplejších oblastech ČR, hlavní produkční oblastí jsou však subtropy a tropy celého světa. Lodyha je přímá až popínavá, červenavě vlnatě chlupatá. Dlouze řapíkaté trojčetné listy, plstnatě chlupaté. Člunek koruny srostlý jen na špičce. Lusky obsahují až 5 semen.
    Semena jsou bohaté na bílkoviny, olej, isoflavony aj., rostlina obsahuje také triterpenové saponiny, fytosteroly, fosfolipidy.
    Fytofarmakologie
    Semena jsou doporučována při mírných formách hypercholesterolemie jako součást diety. Při jaterních a žlučníkových potížích, anemii, při špatné psychické koncentraci, nervozitě a celkové slabosti. Izoflavonoidy soji významně potlačují menopauzální syndrom (příznaky klimakteria). Pozitivní účinek na lidský organismus prokázaný v preklinických studiích je však výrazně širší. Soja a její obsahové látky jsou součástí léčivých přípravků  a především doplňků stravy.
  • Trigonella foenum-graecum / Pískavice řecké seno
    Jednoletá silně páchnoucí bylina původem ze Západní Asie pěstována hlavně v Středomoří a Německu (pícnina, zelenina, léčivá rostlina). Poskytuje lusky s 6-20 hnědými nebo červenohnědými semeny. Charakteristická semena jsou farmaceutickou surovinou (velikost 4-5 mm)
    Semena jsou farmaceutickou surovinou. Obsahují alkaloid trigonelin, saponiny, sliz, bílkoviny, olej.
    Fytofarmakologie
    Droga je doporučována jako chuťové stimulans (digestivum).
  • Myroxylon balsamum / vonodřev balzámový
    Stromy Jižní Ameriky vyskytující se ve dvou odrůdách M. b. - var. balsamum rostoucí ve Venezuele, Kolumbii a Ekvádoru - poskytuje tolutánský balzám a tichomořská M. b. var. pereire - balzám peruánský . Tato surovina se hromadí v nádržkách, které se  vytvářejí v korovém pletivu po poranění. Balzám obsahuje především estery kyseliny skořicové a benzoové s benzylalkoholem, pryskyřici, silici (ß-neridol), vanilin aj.
    Fytofarmakologie
    Balzám je používán jako antiseptikum k hojení povrchových ran a jako antihemoroidální prostředek.
  • Physostigma venenosum / puchýřnatec jedovatý
    Ovíjivý polokeř z tropické západní Afriky s trojčetnými listy a červenými květy. Lusky s 1-3 semeny, ze kterých se izoluje indolový alkaloid fyzostigmin.
    Fytofarmakologie a fytotoxikologie
    Fyzostigmin je inhibitor cholinesteráz; používá se lokálně v očním lékařství při glaukomu, případně jako miotikum při mydriáze, či centrálně jako protijed (antidotum) při otravách atropinem, alkoholem a podobnými cholinolytiky. Látka má řadu dalších účinků a také kontraindikací.
  • Robinia pseudacacia / trnovník akát
    Opadavý strom nebo keř. Složené listy se 4-10 párů lístků, dlouze řapíkaté, palisty přeměněny v trny. Květenstvím je hrozen, květy vonné. Lusky s 6 až 16 semeny.
    Jako droga se používají květy s obsahem silice a flavonoidů, V semenech je toxický lektin – robin.
    Trnovník akát; hrozen květů
    Loňské lusky a dlouze řapíkaté, složené listy
    Fytofarmakologie a fytotoxikologie
    Použití rostliny (květů) v terapii je velmi obsoletní mající spíše charakter tradičního léčitelství a to jako stomachikum – aromatikum, antacidum. Droga je často uváděna jako toxická pro obsah lektinů i když otravy způsobené konzumací šťávy z květu způsobují pouze zažívací potíže.
  • Trifolium sp. div. / jetel
    Rod je u nás velmi rozšířený, různé druhy (T. pratense L. / j. luční, T. repens L / j. plazivý aj.) se pěstují jako pícnina. Jednoleté až vytrvalé byliny.
    Jetel luční je používán v lidové medicíně, je součástí i oficiálních rostlinných přípravků. Obsahovými látkami jsou flavonoidy, isoflavony, třísloviny, ale prokázány byly také toxické kyanogenní glykosidy.
    Fytofarmakologie
    Jetel je součástí estrogenně působících fytofarmak. Indikační oblastí je hormonální dysbalance v menopauze. V tradiční medicíně je doporučován při kašli, zvláště pak černém kašli. Externě při psoriáze a ekzémech. Jsou popisovány také interakce a kontraindikace.
    Jetel luční
    Hlávka květů, listy s bělavou půlměsíčitou skvrnou
  • Phaseolus vulgaris / Fazol obecný
    Jednoletá bylina s levotočivě popínavými lodyhami a 3četnými listy. Lusky jsou 3-12semenné. Semena ledvinitého tvaru. Vyskytuje se v mnohých kultivarech pěstována na celém světě. Syrová semena obsahují toxické lektiny (fasin), proteiny a aminokyseliny.
    Fytofarmakologie
    Rostlina poskytuje surovinu – oplodí lusku, které je součásti antidiabetických čajových směsí.
  • Astragalus gummifer / kozinec slizodárný
    Trnité, trsnaté keře se sudozpeřenými listy a drobnými fialovými květy, rostoucí v Malé Asii. Spolu s dalšími druhy (A. verus, A. microcephalus) jsou zdrojem farmaceutické suroviny – slizu (Tragacantha). Ten je používán jako pomocná látka při výrobě léčivých přípravků nebo přímo v terapii. Sliz vytéká z poraněných tkání kůry spolu se škrobem a na vzduchu tuhne.
  • Melilotus officinalis / komonice lékařská
    Dvouletá bylina vonící kumarinem, s lodyhou větvenou, lysou. Listy jsou trojčetné. Květy jsou žluté. Lusky 1-2semenné. Rostlina je bohatá na kumarinové deriváty, purinové deriváty, sliz aj. Nať se používá v oficiální i tradiční medicíně.
    Fytofarmakologie
    Kumarinové látky drogy byly modelem pro vyvoj originálního českého přípravku proti zvýšené srážlivosti krve (Pelentan). Efekt kumarinů bránit srážlivosti dělá z drogy (nať), relativně nebezpečnou surovinu a používání bez dozoru lékaře se nedoporučuje. Jako mírné antikoagulancium je indikována při hemoroidech a žilních obtížích. Droga má také protizánětlivý a antiedematózní účinek. Vykazuje řadu interakcí s jinými léčivy a její použití má nemálo kontraindikací.
  • Galega officinalis / Jestřabina lékařská
    Vytrvalá až 1 m vysoká bylina s lichozpeřenými listy; lístky ve 4-8 jařmech. Květy jsou bílé s namodralou pavézou. Tradiční léčivá evropská rostlina. Skladba jejich metabolitů zahrnuje guanidinové deriváty (galegin) alkaloidy i jedovaté dusíkaté deriváty – lektiny, kanavanin (nebílkovinná aminokyselina) aj.
    Fytofarmakologie
    Nať bývá složkou antidiabetických čajových směsí. Dusíkatý galegin  byl přírodním modelem pro perorální antidiabetika. Tradiční medicína kromě účinku antidiabetického zdůrazňuje také efekt laktogenní (podporující tvorbu mléka). Užívání při těhotenství však není vhodné.
    Lichozpeřné složené listy s lístky ve 4-8 jařmech
  • Dipteryx odorata / silovoň vonná
    Dřevina tropické Brazílie bohatá na kumariny a isoflavony. Poskytuje tradiční surovinu - vonné tonkové boby pro kosmetický a farmaceutický průmysl.

Významné jedovaté druhy

  • Coronilla varia / Čičorka pestrá
    Vytrvalá středoevropská bylina vytvářející květenství - okolík z vonných květů. Plodem jsou lusky. Rostlina obsahuje kardioaktivní glykosidy, 3-nitropropionovou kyselinu a její estery a další metabolity. Pro použití v lidové medicíně pro svoji toxicitu není vhodná.
  • Genista tinctoria / kručinka barvířská
    Jedovatý evropský a asijský polokeř se zlatožlutými květy na hustě větvené, lysé lodyze. Plodem je až 10semenný lusk. V celé rostlině jsou chinolizidinové alkaloidy (cytisin, anagyrin).
  • Laburnum anagyroides. (syn. Cytisus laburnum) / Štědřenec odvislý
    Keř až strom, velmi dekorativní, žlutě kvetoucí. Existuje v mnohých kultivarech vyšlechtěných za okrasným účelem. Semena obsahují velmi jedovaté chinolizidinové alkaloidy.
  • Sarothamnus scoparius / janovec metlatý
    Jedovatý keř obsahující chinolizidinový alkaloid spartein.

Další hospodářsky významné bobovité rostliny

  • Faba vulgaris / bob obecný
    Jednoletá bylina vysoké nutriční hodnoty (semena obsahují až 30 % bílkovin). Často se pěstuje jako pícnina. Obsahuje také nebílkovinné aminokyseliny, chinolizidinové alkaloidy aj.
  • Lens culinaris / čočka kuchyňská
    Jednoletá bylina s 1-2semennými lusky. Stará kulturní rostlina původem ze Středozemí.
  • Pisum sativum / hrách setý
    Jednoletá bylina jejíž lusky jsou v nezralém stavu zeleninou, zralá semena pak luštěninou.
loga
Zavřít